Pasaulē pieaug elektroauto izmantošana un likumsakarīgi tas notiek arī Latvijā. Lai arī šobrīd to skaits nav liels, paredzams, ka šajā desmitgadē tas sasniegs ievērojamus apmērus. Tam būs nepieciešams izveidot izvērstu elektroauto uzlādes tīklu, kā arī  radīsies jaunas biznesa formas, elektromobilitātes pakalpojumam piedāvājot dažādus papildu servisa veidus.


Latvenergo

Pieredze – kopš 2011. gada.
Mērķis - kļūt par elektromobilitātes ekspertiem.

Pasaulē

Pavērsiens uz elektromobilitāti ir neatgriezenisks līdz ar klimata apsvērumiem un atbalsta politiku globālā mērogā.

Klientiem

Elektromobilitāte - pieejama privātiem un juridiskiem klientiem.

Latvenergo pieredze

Kopš 2011. gada, kad Latvenergo reģistrēja Latvijā pirmos elektroauto Fiat Fiorino Elettrico, koncernā ir pētīts un sekots līdzi elektromobilitātes attīstībai. 

2019. gadā ar Latvenergo koncerna tirdzniecības zīmolu Elektrum atvērtas valstī pirmās komerciālās uzlādes stacijas, plānojot nākotnē veidot uzlādes tīklu un piedāvāt arī ar elektromobilitāti saistītus patēriņa produktus. Latvenergo uzlādes staciju tīkls tiek veidots pēc pieprasījuma principa, nodrošinot klientam ātrās un lēnās uzlādes iespējas, kā arī ērtāko lietošanas pieredzi ar īpaši veidotu aplikāciju un norēķinu sistēmu par ielādēto elektroenerģijas apjomu.

Katru dienu aug mūsu uzlādes stacijās uzlādētās elektrības apjoms, kā arī tajās uzlādēto unikālo elektroauto skaits - reti tie brīži, kad tajās netiek uzlādēts neviens transportlīdzeklis. Tas ir apliecinājums, ka elektromobilitātes ideja aug un attīstās arī Latvijā. Paredzams, ka varam sagaidīt uzlādes infrastruktūras ekspansiju jau drīzumā, jo prognozes liecina, ka 2025. gadā Latvijā varētu būt vairāk nekā 10 600, bet 2030. gadā – jau vairāk nekā 30 000 vieglo elektroauto.

Attiecīgi paplašināsies uzlādes iespējas – atbilstoši e-auto prognozētajam skaitam, 2030. gadā varētu būt vismaz 40 000 mājas uzlādes. Savukārt publiskās uzlādes vietu skaits pēc pieciem gadiem varētu būt vismaz 1000, bet pēc 10 gadiem – 3600 visā Latvijā.

Likumsakarīgi, līdz ar izvērstu elektroauto uzlādes tīklu augs elektroenerģijas pieprasījums tieši transporta vajadzībām, tādēļ izmaiņas sagaida arī elektroenerģijas sadales un piegādes tīkla infrastruktūru.

Aktuāli pasaulē

Virzienu uz elektromobilitāti nosaka apzināti veidota klimata politika, virknei pasaules valstu apņemoties līdz 2050. gadam samazināt CO2 izmešus. Visaktīvāk ceļu uz dekarbonizāciju veido Eiropas Savienības politika, lielāko ieguvumu redzot transporta segmentā, elektrificējot to.

Eiropas Savienības izaugsmes stratēģija ir t.s. Zaļā vienošanās jeb The European Green Deal, kuras mērķis ir padarīt Eiropu par pirmo klimata neitrālo kontinentu 2050.gadā. Turpmāk visi ES pasākumi un rīcībpolitikas būs vērtas uz šī mērķa sasniegšanu, tostarp – paātrināt pāreju uz ilgtspējīgu un viedu mobilitāti.

Pārtraukt benzīna un dīzeļdegvielas automašīnu tirdzniecību 2025.gadā plāno Norvēģija, 2030.gadā – Zviedrija, Dānija, Nīderlande, Indija, Slovēnija, Īrija, 2040.gadā – Francija un Lielbritānija.

Elektromobilitātei gatava ir arī autobūve – strauji augot šim segmentam, visas vadošās kompānijas piedāvā plašu elektroautomobiļu klāstu, to piedāvājumam kļūstot arvien pieejamākam un efektīvākam, kā arī daudzveidīgākam – no neliela pilsētas auto līdz sporta modelim. Elektroauto var nobraukt arvien lielākus attālumus, to akumulatori kļūst jaudīgāki un arī to cena, paredzams, mainīsies. Īpaši strauji pieprasījums pēc elektroauto kāpj Ķīnā, kur, pēc prognozēm, 2030. gadā elektroauto veidos 35% no kopējā pārdošanas apjoma (ASV – 14%, ES – 31%).

Mūsu piedāvājums

2019.gadā Latvenergo ar tirdzniecības zīmolu Elektrum atklāja elektroauto uzlādes stacijas Rīgā, Uzvaras bulvārī 7,  Pulkveža Brieža ielā 12 un Jūrmalā, Jomas ielā 4.

Tajās ir nodrošināta gan ātrās, gan līdz šim ierastās vidējā ātruma uzlādes iespēja, un vienlaicīgi uzlādi var veikt divi elektroauto. Uzlādes stacijās ir nodrošināta tikai zaļā enerģija, tādējādi vēl vairāk cienot tos klientus, kuri elektromobili ir izvēlējušies vides apsvērumu dēļ. Uzlāde un norēķini ir iespējami, izmantojot īpaši izveidoto mobilās lietotnes Elektrum uzlādes sadaļu. Būtiski, ka šajās stacijās norēķini ir par izmantotajām kilovatstundām (kWh). Tas ir ērtāks un precīzāks veids, lai klients varētu novērtēt akumulatora uzlādes apjomu.

Elektrum elektrotransporta uzlādes tīkls - tendences, tīkla attīstība un  jauni pakalpojumi


Elektroautomobiļu īpašniekiem ir iespēja Elektrum internetveikalā arī iegādāties savā mājsaimniecībā izmantojamas uzlādes iekārtas un aksesuārus.

Elektrum uzlādes stacijas

Uzlādes iekārtas un aksesuāri