Lai apmeklētu muzeju, divas darba dienas pirms plānotā apmeklējuma, jāpiesakās šeit.

23. un 24. jūnijā muzejs slēgts.

Ekspozīcija "Elektroenerģētikas attīstība Latvijā"

Muzeja ekspozīcija stāsta par Latvijas enerģētikas vēsturi – no pirmās elektriskās spuldzītes līdz Ķeguma HES iedarbināšanai un Latvenergo koncerna izaugsmei par vienu no lielākajiem energoapgādes uzņēmumiem Baltijā. Muzeja brīvdabas ekspozīcijā apskatāms unikāls industriālais mantojums –– Ķeguma un Pļaviņu HES turbīnas, Bolderājas apakšstacijā lietotais AEG transformators, 1905. gadā izgatavotā Rīgas elektrotīkla transformatoru apakšstacija un citas tehnoloģiju vēstures liecības.

Ekspozīcijā esošie interaktīvie eksponāti aicina radoši darboties, izzinot videi draudzīgas enerģijas ražošanu un ar to saistītos fizikas likumus. Eksponāts "Elektrība pilsētā" veidots kā pilsēta, kurai elektrību nodrošina četras ražotnes – hidroelektrostacija, vēja elektrostacija, termoelektrostacija un saules enerģijas stacija jeb saules paneļi, ko apmeklētāji var iedarbināt digitāli vai manuāli.

Ķeguma HES interaktīvajā modelī var izpētīt elektrostaciju un spēlē simulēt ražotnes iedarbināšanu elektroenerģijas ražošanai. Apmeklētāji var skatīt videostāstus par zivju resursu atjaunošanu, īstenotajiem projektiem zivju dzīvotņu un migrācijas uzlabošanai un spēlēs virtuāli piedalīties šajās aktivitātēs.

Muzeja apmeklētājiem ir pieejams audiogids, sniedzot iespēju izzināt Latvijas enerģētikas vēsturi un koncerna izaugsmi, uzzināt neparastus stāstus un iepazīties ar unikāliem muzeja eksponātiem. Tāpat var skatīt senas fotogrāfijas un kinohronikas, izspēlēt interaktīvu spēli par Daugavā mītošajām zivīm. Personām ar kustību traucējumiem audiogids nodrošina iespēju apskatīt 20. gadsimtā lietoto elektroierīču izstādi "Elektrība dara visu!", kas atrodas muzeja 2. stāvā.

Īpašais piedāvājums skolēnu grupām!

Dodoties ekskursijā vai apmeklējot izglītojošās nodarbības Enerģētikas muzejā, skolēnu grupām tiek piedāvāta lieliska iespēja braukt ar elektrovilcienu. Dzelzceļa pasažieru pārvadātājs "Vivi" nodrošina 50% atlaidi vilciena biļetēm (vienā vai divos virzienos) no jebkuras dzelzceļa stacijas uz Ķegumu līdz 2023./24. mācību gada beigām.

Izstāde "Elektrība dara visu"

Izstāde "Elektrība dara visu" iepazīstina ar 20. gadsimtā Latvijā mājsaimniecībās lietotajām elektroierīcēm, veidojot priekšstatu par sadzīvi pagātnē, un atklājot elektroenerģijas daudzpusīgo pielietojumu.

Vai mēs atceramies pirmo ģimenē nopirkto televizoru, putekļu sūcēju, veļas mašīnu vai ledusskapi? Vai zinām, kā un kāpēc audzis elektroenerģijas patēriņš, un domājuši par to, kā agrāk brīdināja par drošību, darbojoties ar elektroierīcēm? Par to izstādē atgādina 20. gadsimta interesantākās mājsaimniecībās lietotās elektroierīces, unikāli priekšapmaksas elektroenerģijas skaitītāji, kuros kā telefona automātos kādreiz varēja iemest naudu un izmantot noteiktu elektrības apjomu, senas elektrības maksājumu kvītis un rēķini, daudzveidīgi plakāti, kuru vidū arī mākslinieka Jura Dimitera pēc Latvenergo pasūtījuma 90. gados veidotie elektrodrošības plakāti.

Digitālā izstāde "Ķeguma hidroelektrostacija Eduarda Krauca fotogrāfijās"

Digitālā izstāde "Ķeguma hidroelektrostacija Eduarda Krauca fotogrāfijās" atspoguļo spēkstacijas celtniecību 1936. – 1940. gadā. Ievērojamā kinodokumentālista un fotogrāfa Eduarda Krauca (1898–1977) izcilās fotogrāfijas skatītājam rada vairāk kā 85 gadus senu notikumu klātbūtnes sajūtu. Fotovēstījumu papildina aizraujoši fakti no Ķeguma HES būvdarbu dienasgrāmatām.

Interesenti  digitālo izstādi "Ķeguma hidroelektrostacija Eduarda Krauca fotogrāfijās" var aplūkot Enerģētikas muzeja ekspozīcijā Ķeguma prospektā 7/9, Ķegumā un interneta vietnē

 http://energetikasmantojums.lv/

Kontakti

Adrese:

Ķeguma prospekts 7/9, Ķegums

E-pasts:

muzejs@latvenergo.lv

Tālrunis:

+371 67728988, +371 20208952

Darba laiks:

otrd. – svētd.
9.00 – 17.00

Pakalpojumi: