Muzeju nakts 2023 pavadīta enerģiski un izzinoši Ķegumā un Jūrmalā!


13.maija sestdienas vakarā, kad vienlaikus norisinājās gan Eirovīzijas dziesmu konkurss, gan arī Latvijas hokeja izlases spēle, Enerģētikas muzejs Ķegumā un Elektrum Energoefektivitātes centrs Jūrmalā pulcēja vairāk nekā 5 000 interesentu, kuri enerģiski un izzinoši pavadīja Muzeju nakti.

Enerģētikas muzejā Ķegumā ekspozīcijas jaunais interaktīvais eksponāts "Elektrība pilsētā" interesentiem sniedza iespēju uzzināt par enerģijas ražošanu no videi draudzīgiem resursiem. Jaunais eksponāts veidots no četrām dažādām interaktīvām enerģijas ražotnēm – saules, vēja elektrostacijas, hidroelektrostacijas un termoelektrostacijas, kuras var darbināt digitāli vai manuāli. Eksponāta centrā atrodas pilsētas modelis. Izpētot un darbojoties ar eksponātu, apmeklētājs var izzināt elektroenerģijas ražošanas procesus un ar to saistītos fizikas likumus. Tāpat apmeklētāji var izspēlēt spēles, lai, sasniedzot elektrostaciju maksimālo jaudu, saražotu pēc iespējas vairāk enerģijas un apgaismotu pilsētiņu.

Gan lieli, gan mazi muzeja apmeklētāji azartiski piedalījās AS "Latvenergo" un enerģētikas mantojuma izzināšanā, izspēlējot orientēšanās spēli, meklējot atbildes ekspozīcijāVirtuālajā enerģētikas muzejā un saliekot puzli par Daugavas hidroelektrostacijām digitālajā izstādē "Krājuma kolekciju izlase". Vakara gaitā bija iespēja skatīt filmas par elektrodrošību. Savukārt muzeja krātuvē interesenti aplūkoja enerģētikas vēstures liecības. Ne vienam vien pārsteigumu radīja plašā elektroenerģijas skaitītāju kolekcija, Valsts elektrotehniskajā fabrikā (VEF) 20. gadsimta 30. gados ražotais transformators un daudzveidīgās sakaru iekārtas. Īpaši jauniešus ieinteresēja sakaru komutators un telefoni ar ciparu ripu abonenta numura sastādīšanai, kā arī senās sadzīves elektroierīces. Mazākie apmeklētāji varēja krāsot attēlus, izzinot elektrodrošības padomus, izpausties radošajās darbnīcās, veidojot papīra vējdzirnavas un darinot magnētiņus. Ikvienam bija iespēja sacensties veiklībā lielformāta āra spēlēs. Pozitīvismu vakara gaitā varēja smelties, brīvdabā skatot enerģisko Emīlu kinofilmā "Emīla nedarbi", baudot mūziku un gaismas objektu radīto noskaņu.

Muzeju nakts apmeklētājiem Elektrum Energoefektivitātes centrā Jūrmalā bija sarūpējis vairākas radošās darbnīcas energoefektivitātes iepazīšanai, kurās apmeklētāji aktīvi piedalījās, kā arī papīra liešanas meistarklasi un izglītojošas spēles, kurās ikviens interesents varēja pārliecināties par savām zināšanām atkritumu šķirošanā un energoresursu lietderīgā izmantošanā.

Bērnu smiekli un prieka enerģija virmoja arī burbuļu pūšanas zonā, savukārt elpa aizrāvās ne tikai mazākajiem apmeklētājiem, bet arī to vecākiem FIZMIX eksperimentu darbnīcā.

Ar lielu aizrautību apmeklētāji izmantoja arī iespēju nofotografēties Elektrum atraktīvajā foto stendā, iemūžinot sevi uz vēja turbīnām, HES un saules paneļiem, kā arī piedaloties viktorīnā, atbildot uz jautājumiem par energoefektivitāti, saules paneļiem un elektromobilitāti.

Vakara noslēgumā  – dziedātājas KATŌ muzikālais priekšnesums, kuru izbaudīja prāvs pulks viesu saulrietā pie Lielupes.