Elektrum uzsāk ziedojumu kampaņu Ukrainas sabiedrības atbalstam


Elektrum sadarbībā ar Ukrainas vēstniecību un labdarības portālu Ziedot.lv uzsācis ziedojumu kampaņu Ukrainas sabiedrības atbalstam. Tajā par katru Elektrum dabasgāzes pakalpojuma līgumu novembrī un decembrī tiks ziedots viens eiro Ukrainai, tādējādi kopējam ziedojuma apjomam sasniedzot līdz 150 000 eiro. Ar kampaņu Elektrum aicina sabiedrību pievērst uzmanību atbildīgam lēmumam par patērētās dabasgāzes izcelsmi. 

Kampaņu šodien, 8. novembrī, atklāja tiešsaistes diskusija par Latvijas iedzīvotāju atbildīgu izvēli kara laikā, aktualizējot jautājumu par katra iesaisti ekonomisko un politisko procesu ietekmēšanā. Diskusijā piedalījās Ukrainas vēstnieks Latvijā Anatolijs Kucevols, labdarības organizācijas Ziedot.lv vadītāja Rūta Dimanta, AS “Latvenergo” komercdirektors Dmitrijs Juskovecs un sociālantropologs Klāvs Sedlenieks. Diskusiju vadīja Mārtiņš Daugulis.

Diskusijā tika pārrunāts, kādi faktori ietekmē iedzīvotāju ieradumus un kā tos mainīt, lai veicinātu atbildīgu ikdienas izvēli. Arī dabasgāzes piegādātāja izvēle ir viens no veidiem, kā paust savu nostāju. AS "Latvenergo", kas pilnībā pieder Latvijas valstij, jau kopš Krievijas iebrukuma pirmās dienas dažādos veidos atbalsta Ukrainu un neveic komerciālus darījumus ar Krieviju.

AS ”Latvenergo” valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Čakste: “Esošajā ģeopolitiskajā situācijā mums, Latvijas uzņēmumiem un iedzīvotājiem, ir jābūt vienotiem un jāturpina aktīvi un neatlaidīgi sniegt atbalstu Ukrainas tautai. Latvenergo iniciatīva, uzsākot ziedojuma kampaņu, ir aicinājums un atgādinājums mums visiem, ka cīņa vēl nav galā un Ukrainai mūsu atbalsts joprojām ir būtisks. Ar šo iniciatīvu vēlamies aktualizēt mūsu individuālo atbildību ikdienas preču un pakalpojumu izvēlē – neizvērtējot to izcelsmi un reputāciju, mēs neapzināti atbalstām kara finansēšanu Ukrainā”.

Pēc šogad veiktā pētījuma datiem tikai 21% Latvijas iedzīvotāju atbalstu vietējiem ražotājiem uzskata par svarīgu aspektu preču un pakalpojumu izvēlē. Savukārt tikai 41% Latvijas iedzīvotāju ir svarīgi, lai uzņēmums kontrolētu savas piegādes ķēdes un neizmantotu produktus vai pakalpojumus, kas saistīti ar Krieviju. Tas diemžēl ir zemākais rādītājs Baltijas valstīs (Igaunijā – 48%, Lietuvā – 47%).*

Ukrainas vēstnieks Latvijā Anatolijs Kucevols uzsvēra, ka ekonomisko attiecību pārtraukšana ar valsti – agresoru ir ārkārtīgi svarīgs jautājums, jo katrs Kremļa režīmam samaksātais cents pārvēršas par lodi vai raķeti, ko Krievijas teroristi raida Ukrainas teritorijā.

“Krievijas teroristiskais režīms turpina veikt raķešu uzbrukumus Ukrainas enerģētikas infrastruktūrai, par galveno uzbrukumu mērķi izvirzot Ukrainas civiliedzīvotājus un to labklājību, lai ukraiņi paliktu bez siltuma un elektrības. Tādēļ esam no sirds pateicīgi Latvenergo par šīs kampaņas īstenošanu – šāda rīcība ir piemērs visai starptautiskajai sabiedrībai solidaritātes un atbalsta ziņā Ukrainai, kas aizsargā ne tikai savu teritoriālo integritāti un iedzīvotājus, bet arī Eiropas vērtības. Aicinu Latvijas uzņēmējus un ikvienu Latvijas iedzīvotāju veikt izvēli par labu demokrātisko vērtību un mūsu kopīgās Eiropas nākotnes aizsardzībai un pārtraukt barot Krievijas militāro mašinēriju, kas veic noziegumus pret Ukrainu,” pauda vēstnieks.

Diskusijas dalībnieki bija vienoti, ka Krievijas uzsāktajam karam Ukrainā ieilgstot, kā arī mainoties sabiedrības fokusam uz citām ģeopolitiskajām krīzēm, ir būtiski ir noturēt gan politisko, gan finansiālo atbalstu Ukrainai.

Labdarības organizācijas Ziedot.lv vadītāja Rūta Dimanta diskusijā uzsvēra: “Ir neiespējami mainīt pasauli, ja nemaini pats sevi. Dažkārt pat neapzināmies, ka no mūsu it kā mazām izvēlēm var notikt lielas izmaiņas. Tikai patērētāju varā ir nepirkt šokolādi vai jaunu somiņu, kuras radīšanā izmantots bērnu darbs vai videi tiek nodarīti neatgriezeniski kaitējumi. Ukrainas atbalsta kontekstā mūsu izvēlēm var būt pat dzīvības cena, jo, lai arī pastarpināti, tomēr, pērkot Krievijas preci vai pakalpojumu, esam kara līdzfinansētāji. Aicinu savam mājoklim izvēlēties “miermīlīgu” dabasgāzi, un Ziedot.lv parūpēsies par Elektrum ziedojuma nogādāšanu Ukrainā.”

Ziedojuma mērķus noteiks Ukrainas vēstniecība, balstoties uz aktuālajām vajadzībām kara plosītajā valstī. Ziedojumu kampaņa norisināsies līdz pat gada nogalei.

Plašāka informācija par kampaņu pieejama šeit.

*Pētījums veikts 2023. gada vasarā pēc aģentūras “Miltton” un biedrības “Latvijas Korporatīvās sociālās atbildības platforma” pasūtījuma sadarbībā ar centru «Norstat», 1000 respondenti katrā valstī (Latvija, Lietuva, Igaunija un Somija), Respondenti vecumā no 18 līdz 74 gadiem.


Ivita Bidere
AS “Latvenergo”
Preses sekretāre
Tālr.: 67728809; 29279158
ivita.bidere@latvenergo.lv