Enerģētikas līderi “Latvenergo” un “RWE” apvieno spēkus atkrastes vēja enerģijas attīstībai Latvijā


Viens no lielākajiem energoapgādes pakalpojumu sniedzējiem Baltijā AS “Latvenergo” un globālais līderis atjaunojamo energoresursu jomā “RWE” ir apvienojuši spēkus, lai attīstītu, būvētu un pārvaldītu jūras vēja projektus pie Latvijas krastiem. 

Šodien, 16. septembrī, partneri parakstījuši sadarbības memorandu, apliecinot mērķtiecīgu virzību un gatavību īstenot vērienīgus atkrastes vēja parku projektus. Šī būs divu līdzvērtīgu partneru savstarpēji papildinoša sadarbība, apvienojot plašas Latvenergo zināšanas par Latvijas enerģētikas tirgu un energoapgādi Baltijas valstīs ar ilggadējo RWE pieredzi atkrastes vēja parku attīstībā, veiksmīgu projektu īstenošanā un drošā ekspluatācijā.

Ilze Indriksone, Latvijas Ekonomikas ministre: “Jūrai mūsu acīs vienmēr ir bijusi īpaša nozīme, līdz šim uztverot to kā vides un rekreācijas resursu, un iespēju baudīt dabu. Šobrīd jūras nozīme ir mainījusies, bet ne zudusi. Tieši tāpēc ļoti apsveicama ir valsts kapitālsabiedrības iesaiste atkrastes potenciāla pētniecībā un attīstībā, savukārt sadarbība ar starptautiskiem partneriem lieliem soļiem paātrinās mūsu energodrošību un enerģētisko neatkarību.”

Mārtiņš Čakste, AS “Latvenergo” valdes priekšsēdētājs un izpilddirektors: “Baltijas jūras vējš Latvijas piekrastē ir nacionāla bagātība ar vēl neizmantotu potenciālu, kas jau tuvākajā nākotnē ne tikai palielinās Latvijas un kaimiņvalstu enerģētisko neatkarību, bet arī ļaus eksportēt elektroenerģiju uz augošo Eiropas elektroenerģijas tirgu. Latvenergo ir 80 gadu pieredze atjaunojamo energoresursu jomā, ko apliecina mūsu ražošanas portfelis - hidroelektrostaciju, sauszemes vēja un saules enerģijas parku projekti. Efektīvi izmantojot Daugavas, saules, kā arī sauszemes un atkrastes vēja spēku, mēs varēsim nodrošināt Latviju ar elektroenerģiju jebkuros laika apstākļos un par zemākām cenām.”

Svens Utermēlens (Sven Utermöhlen), “RWE Renewables” Atkrastes vēja enerģijas attīstības izpilddirektors: “Jūras vēja enerģija ir ļoti svarīga, lai apmierinātu pieaugošo pieprasījumu pēc atjaunojamās enerģijas Eiropā, atbalstītu vietējo tirgu un radītu jaunas, nākotnes prasībām atbilstošas darbavietas. Kopā ar mūsu partneri Latvenergo esam apņēmušies sniegt savu ieguldījumu Latvijas jūras vēja enerģijas ambīciju īstenošanā – roku rokā ar vietējām kopienām un piegādes ķēdi. Šajā partnerībā mēs piedāvājam savu vairāk nekā 20 gadu pieredzi un tehniskās zināšanas jūras vēja nozarē.”

Saskaņā ar Latvenergo stratēģijā definēto 2030. gadam Latvenergo ir iecerējusi palielināt vēja un saules staciju jaudu līdz 2300 MW. Jauna spēcīga partnerība veicinās šī mērķa sasniegšanu, turklāt uzņēmumu zināšanas un līdzšinējā pieredze dos devumu arī izsludinātājā Latvijas - Igaunijas kopprojektā “ELWIND” 1 gigavata (GW) atkrastes vēja enerģijas nodrošināšanai.