Jau otro gadu Latvenergo TEC rekordaugsta izstrāde


AS “Latvenergo” termoelektrocentrāles pagājušajā, 2019.gadā, ir saražojušas 2 780 gigavatstundas (GWh) elektroenerģijas, kas ir vairāk nekā puse no Latvenergo koncernā saražotās elektroenerģijas. Tādējādi par 136 GWh ir pārspēts iepriekšējais 2018. gada TEC vēsturiski visvairāk saražotās elektroenerģijas daudzums. Baltijas mērogā samazinoties bāzes jaudām, Latvenergo TEC tirgus apstākļos ir neaizstājamas.

2018. gadā Latvenergo TEC-1 un TEC-2 tika saražots lielākais elektroenerģijas apjoms pēc to rekonstrukcijas, kā arī lielākais kopš 2002. gada – 2644 GWh. Taču 2019. gadā ir saražots par 5% vairāk nekā 2018. gadā jeb 2780 GWh. Kopumā tā ir vairāk nekā puse no Latvenergo koncernā saražotās elektroenerģijas, kas ir 4832 GWh.

Augsto izstrādi veicināja TEC konkurētspēja, elektroenerģijas pieprasījums un tā nodrošinājuma iespējas reģionā, jo 2019. gadā kaitīgo izmešu augstā līmeņa dēļ  tika samazināta Igaunijas degslānekļa staciju izstrāde. Savukārt Latvenergo TEC pēc rekonstrukcijas ir līdz minimumam  samazināts CO2 izmešu apjoms, maksimāli efektīvi izmantojot energoresursus enerģijas ražošanai. Tāpat pērn laikā, kad Daugavas HES darbību ietekmēja zema ūdens pietece Daugavā, abās TEC tika saražots vairāk, lai nodrošinātu elektroenerģijas tirgus pieprasījumu.

“Ja pirms gada varējām lepoties ar rekordaugsto TEC izstrādi, tad pārsniegtie gada rezultāti pierāda, ka enerģētikas nozarē biznesa lēmumi ir ilgtermiņa. Jau gadiem iepriekš bija zināms, ka kaimiņvalstīs mainīsies jaudu situācija, un tas tika ņemts vērā, plānojot Latvenergo TEC rekonstrukcijas un darbību. Šodien redzam, ka izmantojam šīs stacijas vislabākajā veidā, palielinot no Latvijas eksportētās elektroenerģijas daudzumu. TEC ir neaizstājamas arī situācijā, kad iespējas ražot elektrību no citiem resursiem – mūsu gadījumā ūdens,  ir ierobežotas,” saka Aivars Kvesko, AS “Latvenergo” Ražošanas direktors.

Salīdzinot TEC un Daugavas HES izstrādi deviņu mēnešu periodā (2018.g. pret 2019.g.), elektroenerģijas izstrādes apjoms HES, salīdzinot ar attiecīgo periodu 2018. gadā, ir samazinājies par 37% un ir 1 367 GWh, ko ietekmēja mazāka ūdens pietece Daugavā, kas vidēji bija tikai 357 m3/s, bet attiecīgajā periodā iepriekš -  594 m3/s.

Paredzams, ka nākotnē Latvenergo TEC kļūs tirgū vēl konkurētspējīgākas, izbūvējot Baltijā lielāko siltuma akumulācijas tvertni. Tās būvniecības darbi sākušies 2019. gada novembrī TEC-2 teritorijā, un darbus plānots pabeigt līdz šī gada beigām.

Mājaslapā latvenergo.lv tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot tīmekļa vietni vai nospiežot pogu "Piekrītu", jūs apliecināt savu piekrišanu sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk