Latvenergo attīsta pirmo vēja parku Lietuvā


Latvenergo koncerna stratēģisko mērķu sasniegšanā par jaunu AER jaudu izveidi līdz 2030.gadam sperts būtisks solis. Koncerna meitasuzņēmums Elektrum Lietuva sāk attīstīt vēja parku Lietuvā ar jaudu līdz 15 megavatiem.

Latvenergo ar meitasuzņēmumu Elektrum Lietuva sper soli vietējā vēja enerģijas tirgū ar savu pirmo vēja parku Lietuvā. Uzņēmums no privātiem attīstītājiem iegādātā projektā būvēs vēja parku ar jaudu līdz 15 megavatiem (MW) Akmenes rajonā, kurā plāno ieguldīt 30 miljonus eiro. Koncerna stratēģiskie mērķi paredz vēl vairāk stiprināt zaļās enerģijas ražošanu, attīstot saules un vēja enerģijas projektus ne tikai Latvijā, bet visā Baltijā. Koncerna aktuālās stratēģijas periodā līdz 2026.gadam plānots uzbūvēt līdz 600 megavatu (MW) atjaunīgo resursu jaudas, līdz 2030. gadam ap 2000 MW apmērā.

"Šobrīd Baltijas valstīs notiek intensīva sacensība par jaunu AER jaudu izbūvi, kurā par lieliem plāniem ir ziņojušas arī kaimiņu enerģētikas kapitālsabiedrības. Latvenergo mērķis ir iespējami ātri un efektīvākajā veidā radīt valstij paliekošas vērtības un apsteigt ārējās intereses mūsu zemē. Līdzās saules enerģijas projektiem Lietuvā top arī pirmais Latvenergo koncerna meitasuzņēmuma Elektrum Lietuva vēja enerģijas parks. Nākotnē kopā ar Latvijā īstenotajiem vēja parku projektiem tas būs būtisks ieguldījums ne tikai saražotās elektroenerģijas daudzumā, bet arī mūsu reģiona energoneatkarībā. Būtiski, ka ienākumi no šī parka plūdīs uz Latviju," saka Mārtiņš Čakste, AS "Latvenergo" valdes priekšsēdētājs.

Naujoji Akmenes apkaimē paredzētas trīs vēja elektrostacijas ar 5000 kilovatu (kW) jaudu. Plānots, ka šis vēja parks sāks ražot elektroenerģiju 2025.gada otrajā pusē un gadā saražos 54 tūkst. megavatstundu (MWh). Saražoto uzņēmums pārdos gan tieši saviem klientiem mazumtirdzniecībā, gan arī vairumtirdzniecības tirgū biržā.

Elektrum Lietuva vadītājs Martins Giga (Martynas Giga) norāda, ka šis darījums vēl vairāk nostiprinās Latvenergo jau esošo līderpozīciju reģiona zaļās enerģijas ražošanas jomā: “Jau sākot ar pirmo elektroenerģijas ražošanas jaudu izveidi Lietuvā mēs zinājām, ka neaprobežosimies tikai ar sauli, starp potenciālajiem attīstības virzieniem nopietni apsverot vēja enerģiju. Šis ir pirmais projekts šajā jomā, un mums ir lielas ambīcijas, kuru īstenošanai Akmenes projekts ir kā pamatakmens,” turpina Martins Giga.

Pēc pušu vienošanās darījuma vērtība, iesaistīto juridisko personu nosaukumi un cita informācija netiek izpausta.

Latvenergo koncerns ir vienīgais Elektrum Lietuva akcionārs. Attīstot saules, vēja un hidroenerģijas ražošanas jaudas, 77% no visas Latvenergo saražotās elektroenerģijas ir atjaunīgā elektroenerģija, kas nodrošina vadošā zaļā ražotāja pozīcijas Baltijas valstīs.

Elektrum Lietuva pagājušajā gadā vien ieguldīja 8,8 miljonus eiro zaļās elektroenerģijas ražošanas jaudās. Pašlaik uzņēmums pārvalda 16,7 MW saules enerģijas parkus visā Lietuvā, kurus tas pa daļām ir pārdevis saviem klientiem. Tas arī attīsta lielas saules elektroenerģijas ražošanas jaudas ar kopējo jaudu 300 MW.

Ivita Bidere
AS “Latvenergo”
Preses sekretāre
Tālr.: 67728809; 29279158
ivita.bidere@latvenergo.lv