Latvenergo saules parku jauda 2024.gadā sasniegs 100 MW


2024.gadu Latvenergo plāno noslēgt ar 100 MW lielu saules parku uzstādīto jaudu, kas ir puse no Ķeguma HES jaudas. Šogad jauni saules parki top vairākos Latvijas reģionos, kā arī Igaunijā un Lietuvā. Jaunu atjaunīgās enerģijas ražotņu – SES un VES - jaudas līdz 2030.gadam ievērojami papildinās Latvenergo koncerna HES un TEC ražošanas virzienus.

Jaunie saules un vēja enerģijas projekti ir būtiskas elektroenerģijas ražošanas jaudas Latvenergo portfelī, kas papildina koncernā esošos ražošanas veidus, turpinot ilgtspējīgu attīstību un uzticamu elektroenerģijas nodrošinājumu visā Baltijā. Koncerna stratēģija paredz audzēt ekonomiski pamatotu atjaunīgo resursu ģenerācijas portfeli, fokusējoties uz saules un vēja enerģijas stacijām un 2030.gadā ievērojami papildinot AER jaudas. Tas papildinās esošo koncerna ražošanas portfeli, ko šobrīd veido hidroelektrostacijas ar 1558 MW un termoelektrostacijas ar 990 MW (el).

2024.gadā Latvenergo ražošanas jaudu grozu papildinās vairāki saules parki ar kopējo jaudu 100 MW ne tikai Latvijā, bet arī kaimiņvalstīs, paplašinot koncerna ietekmi kaimiņvalstu tirgos.

"Vēl mazliet, un Latvenergo saules parku uzstādītā jauda būs puse no Ķeguma HES jaudas. 100 MW ir līdzvērtīgi aptuveni 65 000 mājsaimniecību nodrošinājumam dienā jeb tā ir 1/10 no Latvenergo mājsaimniecību klientu skaita Latvijā. Tas nozīmē, ka jaunie saules (SES) un drīzumā vēja enerģijas (VES) ražošanas virzieni mūsu koncernā papildinās HES un TEC, turpinot ilgtspējīgu attīstību un uzticamu elektroenerģijas nodrošinājumu visā Baltijā," saka Ilvija Boreiko, AS "Latvenergo" attīstības direktore.

Jauni saules parki top gan vairākos Latvijas reģionos, gan arī Igaunijā un Lietuvā. Lielākais 2024.gadā ekspluatācijā nodotais saules parks Lietuvā ir 13 MW Garagždai, savukārt Latvijā ekspluatācijā tiks nodoti saules parki Birži un Jaunciems, kas tiek būvēts Rīgā. Dažādās attīstības stadijās vēl ir 400 MW saules enerģijas parki visā Baltijā, kurus plānots izbūvēt tuvāko gadu laikā, virzoties uz Latvenergo stratēģisko mērķi līdz 2026.gadam izbūvēt 600 MW saules elektrostaciju jaudas.

"Mūsu pieredze rāda, ka vērienīgāki projekti prasa vairāk sagatavošanas laika, šobrīd Latvenergo saules parku jauda kopā ir 30 MW Baltijā, taču šogad tempu būtiski kāpināsim, uzbūvējot 100 MW saules elektrostaciju, kā arī vairāku simtu MW projekti vēl atrodas attīstības procesā. Tas nozīmē, ka lielais izbūves darbs ir vēl priekšā – mācoties no savas un citu pieredzes elektrostaciju attīstībā, esam izveidojuši, apmācījusi un sagatavojuši paši savu iekšējo komandu ātrai un efektīvai projektu realizācijai," turpina Boreiko.

AS "Latvenergo" mērķtiecīgi īsteno atjaunīgās enerģijas ražošanas projektu virzību gan vēja, gan saules enerģijas segmentos. Attīstot konkurētspējīgas vietējās ražošanas jaudas, samazināsies elektroenerģijas imports un attiecīgi arī tās cena, kā arī Latvijas valsts kapitālsabiedrības gūtie ienākumi no enerģijas ražošanas un tirdzniecības paliks Latvijā, nevis aizplūdīs ārzemju investoriem.

Ivita Bidere
AS “Latvenergo”
Preses sekretāre
Tālr.: 67728809; 29279158
ivita.bidere@latvenergo.lv