Latvijas skolēni izcīna medaļas starptautiskā fizikas olimpiādē


Šogad 51.Starptautiskajā fizikas olimpiādē Latvijas skolēni ir izcīnījuši divas bronzas medaļas – uzvarētāji ir Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas 12.klases skolnieki Edgars Rūdolfs Vītiņš un Viesturs Spūlis, savukārt atzinību ieguva Artūrs Aizstrauts. Mūsu izcilāko fizikas skolēnu dalībai olimpiādē jau ceturto gadu atbalstu nodrošina AS "Latvenergo".

Olimpiādi attālinātā formātā no 17. līdz 25.jūlijam organizēja Lietuva un tā pulcēja 370 dalībnieku no 76 pasaules valstīm.

Edgars Vītiņš, lai arī uz olimpiādi devies ar bažām par savu sniegumu, jo sagatavošanās laiks sakritis ar pieteikumu iesniegšanu studijām, bez zināšanām par savu stipro pusi uzskata arī spēju nepadoties: "Manuprāt, mana stiprā puse bija zināšanas matemātikā un spēja nepadoties brīdī, kad ir sajūta, ka esmu iesprūdis domu ciklā un nekas nerit uz priekšu. Ja gadās šāda situācija, tad vajadzētu izvēdināt galvu, uz īsu brīdi aizmirst par uzdevumu un aplūkot uzdevumu no jauna, jo bieži vien šo nevēlamo situāciju avots ir kāda neuzmanības kļūda vai draņķīgs pieņēmums."

Savukārt, vērtējot olimpiādi un konkurentus, Edgars uzskata: "Visi olimpiādes dalībnieki ir spēcīgi uzdevumu risinātāji, jo viņi ir nonākuši savas valsts atlases priekšgalā. Protams, lielvalstu komandām ir priekšrocība, jo šajās valstīs atlases posmu grūtības pakāpe ir pielīdzināma pašai starptautiskajai olimpiādei, tāpēc šo komandu dalībnieki parasti ir sekmīgākie risinātāji."

Viesturs Spūlis, jūtot iekšēju spiedienu nostartēt labi, olimpiādes telpas pametis ar ļoti pacilātu noskaņojumu: "Šī gada uzdevumu risināšana šķita izteikti aizraujoša, un risināšanai atvēlētās piecas stundas abās dienās paskrēja vēja spārniem. Olimpiādes laikā strādāju ar neviltotu prieku un nosecināju, ka mans lēmums turpināt studēt fiziku pēc vidusskolas beigām ir bijis visnotaļ pareizs."

Pēc Viestura novērojumiem Latvijas mērogā olimpiādēs novērojama interesanta situācija: "To dalībnieku saraksts manas pieredzes laikā ir bijis teju nemainīgs. Gadu no gada lasu vienus un tos pašus uzvārdus laureātu sarakstos, gadu no gada stāvu līdzās vieniem un tiem pašiem cilvēkiem uz pjedestāla. Turklāt praktiski viens un tas pats olimpiešu bariņš ir gan matemātikas, gan fizikas, gan citās olimpiādēs. Rezultātā ir izveidojusies teju kā domubiedru grupa, kuras lokā grūti redzēt citam citu kā sāncensi."

Jauniešu uzņēmību un spējas izceļ Agra Bērziņa, Valsts izglītības satura centra Neformālās izglītības departamenta direktore: "Uzņēmība. Mērķtiecība. Radošums. Tā droši varu apgalvot par tiem jauniešiem, kuri ar augstiem sasniegumiem piedalās ne tikai savas skolas, pilsētas, Latvijas, bet arī starptautiskajās sacensībās un konkursos, kuri ieguldījuši papildu darbu, lai apliecinātu savas spējas un varēšanu, gūtu panākumus un sajustu gandarījumu!"

Vēsturiski Latvijas skolēni starptautiskajā fizikas olimpiādē piedalās kopš 1996.gada. Kopumā no 1996. līdz 2019.gadam starptautiskajā fizikas olimpiādē ir piedalījušies 117 Latvijas skolēni. Skolēni visu šo gadu laikā starptautiskajā fizikas olimpiādē ir izcīnījuši 1 zelta, 4 sudraba, 29 bronzas medaļas un 32 atzinības rakstus. 2020.gadā vairākās valstīs noteikto ierobežojumu dēļ 51. starptautiskā fizikas olimpiāde nenotika.

Ivita Bidere
AS “Latvenergo”
Preses sekretāre
Tālr.: 67728809; 29279158
ivita.bidere@latvenergo.lv