Vai enerģētikai ir vieta LAMPĀ?


Enerģētikas nozare kļūst arvien ilgtspējīgāka, un Latvenergo šajā jomā ir līderis. Bet kā uzņēmums nonāk līdz ilgtspējas stratēģijai? Kā digitālās transformācijas un sociālo mediju laikmetā darba devējiem veicināt jauniešu izvēli studijām STEM jomā? Un – vai iespēja nopelnīt Teslai ir motivējoša? Par šiem un citiem jautājumiem šī gada festivālā LAMPA trijos pasākumos diskutēs Guntars Baļčūns, AS "Latvenergo" Finanšu direktors, Ilvija Boreiko, AS "Latvenergo" Attīstības direktore, un Lauris Baltiņš, AS "Latvenergo" Saules un vēja parku attīstības projektu vadītājs.

Enerģētika rāda piemēru citam nozarēm ilgtspējas jautājumu risināšanā un iedzīvināšanā. Latvenergo ir ne tikai enerģētikas, bet ilgtspējīgas enerģētikas līderis Baltijā, ko novērtē arī mūsu partneri, klienti un investori. Sekojot līdzi tendencēm, prasībām, sabiedrības gaidām un iedzīvinot praksē uzņēmuma vērtības, 2023. gadā ir izstrādāta Latvenergo koncerna Ilgtspējas stratēģija, kas ietver konkrētu ESG+F[1] aktivitāšu plānu, aptverot vides, sociālos, pārvaldības un finansēšanas aspektus.

Guntars Baļčūns, AS "Latvenergo" Finanšu direktors: "Šobrīd enerģētikas nozarē notiek nosacīta sacensība, kurš būs zaļākais un ilgtspējīgākais uzņēmums. Tāpēc lepojamies, ka mēs maijā pirmie starp Baltijas valstu uzņēmumiem publiskojām Moody's veikto klimata ietekmes novērtējumu, kas apliecina, ka Latvenergo koncerna darbība un plānotā attīstība atbalsta klimata mērķu sasniegšanu. Šāds pozitīvs ārējs novērtējums ir papildu arguments, lai mēs būtiski kāpinātu atjaunīgās elektroenerģijas izstrādes apjomus un kļūtu par elektroenerģijas eksportētāju!"

Par izaicinājumiem un ieguvumiem, ar ko darba devēji saskaras ceļā uz ilgtspējīgu attīstību, ar Guntara Baļčūna dalību diskutēs Darba devēju teltī sarunu festivālā LAMPA. 5. jūlija pieredzes apmaiņā "Zaļš vairs nav tikai zaļš – kā vērtēt vides, sociālos un pārvaldības ilgtspējas principus?" piedalīsies Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) biedri ar pieredzi ilgtspējas novērtēšanā un stratēģiju izstrādē.

Šodien pasaules darba tirgus ir nonācis vēl nebijušā pretnostatījumā starp būtisku pieprasījumu pēc inženierzinātņu nozarēm un influenceriem. Gan inženiera, gan arī influencera nodarbošanās ir dinamiska un aizraujoša, tomēr vēlamies izprast, kuram no abiem karjeras ceļiem ir augstāka pievienotā vērtība ilgtermiņā. Bet varbūt ilgtermiņam nav vairs nozīmes? Diskusijā 6. jūlijā "Kurš pirmais nopelnīs Teslai - inženieris vai influenceris?" savi argumenti būs abām pusēm – inženieriem un influenceriem, atklājot aizkulises, mēģinot izskaitļot, ko pieprasīs darba tirgus un kurš tad spēs Teslai nopelnīt pirmais. Diskusiju organizē Elektrum Energoefektivitātes centrs, un tā būs vērojama klātienē un tiešraidē.

Ilvija Boreiko, AS "Latvenergo" Attīstības direktore: "Vai vajadzēs inženierus? Pat ļoti, jo vēja un saules ģenerācijas nozare intensīvi sāk savu attīstību, un visām valstīm ir milzīgi plāni atjaunīgās enerģijas projektu īstenošanai. Tas nozīmē, ka būs vajadzīgi enerģiski talanti būvniecībā, enerģētikā, būs nepieciešami parku attīstītāji, nekustamo īpašumu, iepirkumu speciālisti un daudzi citi, kas uzturēs ražotnes darba kārtībā. Taču šai laikā sociālie mediji ir radījuši jaunu un kārdinošu profesiju – influenceri, kura radīto saturu patērē tūkstošiem vai pat miljoniem cilvēku, un kurš gūst ievērojamus ienākumus no digitālajiem projektiem."

Scenārijos par klimatneitrālu nozaru attīstību un pāreju uz atjaunīgajiem energoresursiem būtiskākā loma ir elektroenerģijai un elektrifikācijai. Kā aizstāt fosilos energoresursus ar atjaunīgajiem, kā piešķirt prioritāti energoefektivitātei? Par šiem jautājumiem diskutēs 6. jūlijā "Elektrifikācija - rīks klimatneitralitātes sasniegšanai", kurā piedalīsies Lauris Baltiņš, AS "Latvenergo" Saules un vēja parku attīstības projektu vadītājs.


[1] ESG – E (vide), S (sabiedrība), G (pārvaldība) un F - finanses

Ivita Bidere
AS “Latvenergo”
Preses sekretāre
Tālr.: 67728809; 29279158
ivita.bidere@latvenergo.lv