Latvenergo vēsturiskās sakaru ierīces skatāmas Cēsu muzejā


20.gadsimtā Latvenergo koncernā lietotās vēsturiskās sakaru ierīces no Enerģētikas muzeja krājuma eksponētas Cēsu Vēstures un mākslas muzejā izstādē "Hallo Cēsis! Telekomunikāciju vēsturei Cēsīs – 125".

Cēsu Vēstures un mākslas muzeja izstāde "Hallo Cēsis! Telekomunikāciju vēsturei Cēsīs – 125" stāsta par telekomunikāciju attīstību Cēsīs no pirmās telefonu centrāles ierīkošanas 1897.gadā līdz mūsdienām. Tieši Cēsis ir pirmā pilsēta Latvijā ārpus Rīgas, kur 1961.gadā manuālo telefona centrāli nomaina automātiskā centrāle, bet 1996.gadā abonentu līnijas tiek ieslēgtas ciparu tīklā, sniedzot iespēju abonentiem zvanīt uz jebkuru pasaules valsti. Tajā pat gadā Cēsīs Lattelekom izveido Uzziņu dienestu 118.

Izstādē var apskatīt vairāk kā 40 vēsturiskus telefona aparātus, tostarp Latvenergo koncernā lietotas sakaru ierīces no Enerģētikas muzeja krājuma. Izstādē aplūkojama Valsts elektrotehniskajā rūpnīcā VEF ražotā sakaru komutatora pults no Ieriķu apakšstacijas, kā arī Latvenergo ikdienas darbā lietoto teletaipu un telefonu aparātus, telefona klausuli ar ciparripu numura sastādīšanai. Tāpat izstādē apskatāms 20.gadsimta 70. gados TEC-2 uzstādītais triecienizturīgais telefons. Šādus telefonu aparātus padomju laikā ierīkoja elektrostacijās un rūpniecības uzņēmumos, kā arī telpās ar paaugstinātu putekļu koncentrāciju. Eksponēts arī viens no pirmajiem Latvenergo lietotajiem radiotelefoniem "Motorola" – mobilo telefonu priekštecis.

Daudzveidīgo vēstures liecību vidū ir viens no Latvijā senākajiem radiotranslācijas skaļruņiem, kas ražots 20. gadsimta 20. gados Rīgā, Pasta un telegrāfa virsvaldes Galvenajā darbnīcā un lietots Aiviekstes HES. Izstādes apmeklētāji var skatīt arī Enerģētikas muzeja krājuma radiotranslācijas aparātus, kas 60. − 70. gados tika uzstādīti uzņēmumos, iestādēs un mājsaimniecībās. Tie darbojās no īpaši ierīkotas rozetes translācijas tīklā, raidot Latvijas Radio programmu un bija paredzēti arī iedzīvotāju apziņošanai "X stundā".

Izstādē ikvienam ir iespēja pārliecināties, cik ļoti gadu gaitā ir mainījušās tehnoloģijas, mūsdienās piedāvājot kvalitatīvi jaunas saziņas iespējas.

Izstāde Cēsu Vēstures un mākslas muzejā, Pils laukumā 9, Cēsīs apskatāma līdz 2023.gada 1.oktobrim.


Ginta Zālīte,
Enerģētikas muzeja speciāliste