Komentārs par elektroenerģijas cenu 15.nedēļā



Elektroenerģijas cena (8.-14.04.2024.)






Aizvadītajā nedēļā Nord Pool tirdzniecības apgabalos cenas gan pieauga, gan samazinājās. Elektroenerģijas cena Igaunijā kritās par 44% līdz 27,98 EUR/MWh. Latvijā un Lietuvā tā vienoti bija 27,42 EUR/MWh, kas ir kritums par 45% pret iepriekšējo nedēļu. Lejupvērsta tendence bija arī Nord Pool sistēmas cenai, kas saruka par 40% līdz 26,08 EUR/MWh. Aizvadītajā nedēļā ikstundas cenas vairākkārt sasniedza negatīvu līmeni. Baltijā tās svārstījās līdz pat -10,00 EUR/MWh, savukārt Nord Pool sistēmas cena svārstījās līdz -4,16 EUR/MWh. Negatīvas ikstundas cenas bija vērojamas arī Centrāleiropas valstīs. Tikmēr elektroenerģijas cenas Centrāleiropas valstīs pagājušajā nedēļā: Polijā vidējā cena bija 71,34 EUR/MWh, Vācijā – 51,87 EUR/MWh, bet Nīderlandē tā vidēji bija 48,94 EUR/MWh.

Aizvadītajā nedēļā elektroenerģijas cenu samazinājumu turpināja ietekmēt trešā augstākā nedēļas vēja izstrāde Nord Pool reģionā šī gada laikā, kas noteica negatīvas ikstundas elektroenerģijas cenas gandrīz visos Nord Pool biržas tirdzniecības apgabalos. Aizvadītajā nedēļā Ziemeļvalstīs vēja izstrāde kāpa par 26%. Turklāt gaisa temperatūra bija siltāka par normu, un tas veicināja patēriņa samazinājumu par 9% pret iepriekšējās nedēļas datiem. Ziemeļvalstu atomelektrostaciju pieejamās jaudas īpatsvars no kopējās uzstādītās bija 70% jeb par 12% mazāks nekā nedēļu iepriekš. Tas ir skaidrojams ne vien ar apkopes darbiem, bet arī ar negatīvām elektroenerģijas cenām Nord Pool reģionā, ko noteica augsta vēja izstrāde un zemāks pieprasījums. Papildus minētajam ietekmi uz elektroenerģijas cenām Baltijā atstāja par 4% zemāks elektroenerģijas patēriņš un lielāka atjaunīgo energoresursu izstrāde reģionā – vēja izstrāde strauji pieauga par 22%, saules stacijās saražotās elektroenerģijas apjoms kāpa par 47%, tikmēr izstrāde hidroelektrostacijās saglabājās stabila un bija bez ievērojamām izmaiņām. Enerģijas plūsmas uz Baltiju aizvadītajā nedēļā samazinājās par 5%, salīdzinot nedēļu iepriekš.

Nord Pool biržas informācija liecina, ka Somijas-Igaunijas starpvalstu savienojuma EstLink 2 remontdarbi ir pagarināti līdz šī gada 31.augustam. Tādējādi no kopējās Somijas-Igaunijas starpvalstu savienojumu uzstādītās jaudas – 1 016 MW – līdz augusta beigām būs pieejami tikai 358 MW (EstLink 1), kas būtiski ierobežo elektroenerģijas importa un eksporta iespējas starp Ziemeļvalstīm un Baltijas valstīm.


Nord Pool reģionā elektroenerģijas patēriņš bija 7 675 GWh, un izstrādes apjomi – 8 189 GWh.

Kopējais elektroenerģijas patēriņš Baltijā samazinājās par 4% un bija 485 GWh. Latvijā patērētās elektroenerģijas apjoms bija par 2% mazāks nekā nedēļu iepriekš – 119 GWh. Igaunijā patēriņš saruka par 9% līdz 148 GWh. Lietuvā tika patērētas 218 GWh elektroenerģijas, kas ir samazinājums par 1% salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu.

Elektroenerģijas izstrāde Baltijas valstīs pieauga par 2%, un kopā tika saražotas 413 GWh. Latvijā elektroenerģijas izstrāde bija par 1% lielāka salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu – 172 GWh. Tikmēr Igaunijā izstrāde saruka par 16%, un tika saražotas 72 GWh. Tajā pašā laikā Lietuvā elektroenerģijas ražošana kāpa par 14% līdz 169 GWh.

Aizvadītajā nedēļā izstrādes apjoms pret patēriņu Latvijā bija 144%, Igaunijā – 49%, bet Lietuvā – 78%. Baltijas valstīs tika saražoti 85% no reģionā patērētās elektroenerģijas apjoma.


Atgādinām elektroenerģijas lietotājiem, ka cenu svārstības Nord Pool tiešā veidā ietekmē tikai tos klientus, kuri ar savu elektrības tirgotāju noslēguši mainīgās cenas līgumu, balstoties uz elektroenerģijas cenu biržā.