Vietnē Europeana publicētas Eduarda Krauca Ķeguma spēkstacijas celtniecības fotogrāfijas


Eiropas valstu kultūras vērtību vietnē www.europeana.eu publicētas ievērojamā fotogrāfa Eduarda Krauca fotogrāfijas no unikālās 1736 fotonegatīvu uz stikla pamatnes kolekcijas, kurā iemūžināta Ķeguma spēkstacijas celtniecība no 1936. – 1940. gadam.

Starp citiem Latvijas lielāko muzeju kultūras vēstures faktiem sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku vietnē www.europeana.eu ir publicēti 20 fotoattēli par Ķeguma spēkstacijas celtniecību no unikālās Eduarda Krauca stikla plašu fotonegatīvu kolekcijas, veicinot Latvijas enerģētikas dokumentārā mantojuma pieejamību Eiropas kultūras telpā. Apmeklējot vietni, kolekciju var apskatīt, izmantojot atslēgas vārdu Latvenergo. 

 "Pasaules mērogā unikālajā stikla negatīvu kolekcijā katrs attēls ir īpašs gan mākslinieciski, gan vēsturiski. Labi pārzinot visus 1736 attēlus, ir ļoti grūti izvēlēties spilgtākos no tiem, arī veicot atlasi Europeana. Lepojamies, ka mēs, Latvenergo, esam Eiropas mēroga un nozīmes kultūras vērtības glabātāji un popularizētāji," uzsver Ingrīda Lāce, AS "Latvenergo" Starptautisko attiecību un KSA vadītāja.

2009. gadā Eduarda Krauca 1736 fotonegatīvu uz stikla pamatnes kolekcija par Ķeguma spēkstacijas celtniecību iekļauta UNESCO programmas "Pasaules atmiņa" Latvijas nacionālajā reģistrā, apliecinot kolekcijas piederību Latvijas kultūras mantojumam. Šīs kolekcijas darbi jau ir publicēti arī pasaules digitālajā bibliotēkā https://www.wdl.org. Kolekcijas oriģināli glabājas Latvenergo koncerna Enerģētikas muzeja krātuvēs Andrejostas ielā 19, Rīgā.

Latvijas valsts starpkaru periodā (1918–1940) viens no lielākajiem sasniegumiem tautsaimniecībā bija Ķeguma HES celtniecība. 1939. gada 15. oktobrī iedarbinātā Ķeguma spēkstacija tolaik bija viena no modernākajām hidroelektrostacijām Eiropā. 1939. gada 22. decembrī nodibināja valsts uzņēmumu "Ķegums", veicinot enerģētikas nozares attīstību un liekot pamatus vienotai valsts elektroapgādei. Fotogrāfs Eduards Kraucs (1898–1977) Ķeguma spēkstacijas celtniecību (1936–1940) iemūžināja fotogrāfijās, mūsdienu cilvēkam radot unikālu iespēju – skatīt un dzīvot līdzi spēkstacijas būvniecības procesam, pievēršot uzmanību konkrētām objekta detaļām, un vienlaikus ļaujot apbrīnot arī vērienīgos un kolorītos būves kopskatus.

Vietne Europeana nodrošina piekļuvi vairāk nekā 50 miljoniem kultūras vērtību – vizuālās mākslas darbiem, dokumentiem, iespieddarbiem, vērienīgām fotokolekcijām, skaņdarbiem u.c., kuras glabājas Eiropas valstīs esošo arhīvu, bibliotēku un muzeju krātuvēs, informējot un iedvesmojot sabiedrību izzināt Eiropas kultūras daudzveidību. Europeana ir unikāls kultūras mantojuma resurss sabiedrības izglītībai un pētījumu attīstībai.

Skatīt šeit: https://www.europeana.eu/portal/en/search?q=Latvenergo&view=grid