Latvenergo un SAKRET– saules enerģijas sinerģija


Ceturtdien,30.maijā, būvmaisījumu ražotāja SAKRET rūpnīcu Rumbulā apmeklēja ekonomikas ministrs Viktors Valainis un nesen īstenotā saules paneļu parka projekta partneri - attīstības finanšu institūcijas "Altum" un AS "Latvenergo" vadītāji. Vizīte iezīmēja simbolisku noslēgumu pabeigtajam projektam.

Viens no AS "Sakret Holdings" ietilpstošajiem uzņēmumiem SIA "SAKRET" izvirzījis mērķi iepirktās elektroenerģijas apjomu samazināt par 38% jau pirmajā saules paneļu darbības gadā. Saules paneļu parks kopš pavasara rūpnīcai nodrošina vidēji pusi no ražošanas procesiem nepieciešamās enerģijas. Līdz ar to jau patlaban tiek plānoti līdzīgi projekti arī pārējās SAKRET ražotnēs Igaunijā un Lietuvā. Saules paneļu parku uzstādīja AS "Latvenergo".

SAKRET rūpnīcas teritorijā uzstādītie 518 saules paneļi gadā saražos līdz 276,8 MWh enerģijas. Projektā un ar to saistītajā infrastruktūrā tika investēti 250 000 eiro, tostarp finansējums piesaistīts ar attīstības finanšu institūcijas "Altum" atbalstu.

AS "Latvenergo" izpilddirektors, valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Čakste: "Saules parks SAKRET ražotnē tiek atklāts nedēļā, kad Latvijā ir bijuši kārtējie karstuma rekordi. Iespējams, tas ir vienkārši dabas untums, taču visticamāk, tās ir klimata pārmaiņas. Tādēļ gluži simboliski, ka videi draudzīga elektroenerģijas ražotne, kas nerada liekas CO2 emisijas, tiek atklāta Latvijai ļoti nozīmīgā uzņēmumā, kas vienlaikus pārstāv ļoti energoietilpīgu nozari. Sinerģiju starp Latvenergo un SAKRET veido kopīga ilgtspējas izpratne - saules enerģija mūsdienās ir tas enerģijas avots, kas sniedz labumu videi un uzņēmuma konkurētspējai - samazinot izmaksas un iegūstot papildu vērtību investoru un klientu acīs. Esam gandarīti par šo sadarbību, kurā saskatu daudz iespējas arī citiem rūpniecības flagmaņiem."

"Apsveicami, ka SAKRET ir izmantojis "Altum" atbalsta programmu energoefektivitātes paaugstināšanai uzņēmējdarbībā, lai uzlabotu uzņēmuma produktivitāti un konkurētspēju, vienlaikus piedaloties arī Latvijas klimata mērķu sasniegšanā un enerģētiskās neatkarības nostiprināšanā. Tas pilnībā atbilst Ekonomikas ministrijas izstrādātajai Latvijas ekonomiskās izaugsmes stratēģijai, kur būtiski akcenti tiek likti uz produktivitātes paaugstināšanu, inovāciju un jaunāko tehnoloģiju pielietošanu, kā arī izcilību zaļās ekonomikas un atjaunojamās enerģijas jomās," uzsver ekonomikas ministrs Viktors Valainis.

Reinis Bērziņš, ALTUM valdes priekšsēdētājs: "SAKRET ir lielisks piemērs uzņēmuma mērķtiecīgai virzībai uz paša ražotu zaļo elektroenerģiju, samazinot tās izmaksas, uzņēmuma CO2 pēdu un stiprinot savu energoneatkarību ar pieejamajiem valsts atbalsta instrumentiem. "SAKRET" projektā plānotais kapitāla atlaides apjoms no ES Atveseļošanas fonda resursiem ir 55 000 eiro. Tā ir nozīmīga investīciju projekta daļa, kas būtiski uzlabo tā atmaksāšanos. Latvijā strauji mainās attieksme pret energoefektivitāti un ilgtspēju kopumā, arī saules paneļu uzstādīšana joprojām pamatoti ir ļoti pieprasīta aktivitāte. Nostiprinās pārliecība, ka nākotne pieder tiem uzņēmumiem, kas spēj pelnīt atbildīgi un vienlaikus būt efektīvi un konkurētspējīgi."

Ivita Bidere
AS “Latvenergo”
Preses sekretāre
Tālr.: 67728809; 29279158
ivita.bidere@latvenergo.lv