Pļaviņu HES vēstures ekspozīcijai - Aizkraukles novada 2019. gada notikuma apbalvojums


Šodien, 10. janvārī notiekošajā Aizkraukles novada pasākumā “Gada notikums 2019” apbalvojumu nominācijā "Tūrisms" saņem modernizētā Pļaviņu HES vēstures ekspozīcija, kas atvērta Latvenergo koncerna 80. jubilejas gadā. Kopš maija to apmeklējuši vairāk nekā 2200 apmeklētāju no Latvijas un citām valstīm, 85 % apmeklētāju ekspozīciju novērtējuši pozitīvi.

“Aizkraukles vārds nesaraujami ir saistīts ar Latvijas tautsaimniecības lepnumu – Pļaviņu hidroelektrostaciju. Priecājamies, ka mūsu ekspozīcija sniedz devumu ne tikai enerģētikas, bet arī pilsētas un novada popularizēšanā. Atklājot modernizēto Pļaviņu HES vēstures ekspozīciju 2019. gada Muzeju naktī, mūs iedvesmoja tās raksturs – neliels, taču piesātināts un vizuāls stāsts. To novērtējuši arī vairāk nekā 2200 apmeklētāju gan no Latvijas, gan no kaimiņvalstīm – Lietuvas un Igaunijas, Polijas, Somijas, Vācijas, Itālijas un Kanādas,” – saka Ingrīda Lāce, AS “Latvenergo” Starptautisko attiecību un KSA direktore.

Modernizētā Pļaviņu HES vēstures ekspozīcija ir vēstures liecībām piesātināts interaktīvs stāsts par Latvijas lielāko elektroenerģijas ražotni – Pļaviņu HES, veicinot sabiedrības informētību par Latvijas enerģētikas nozares un Latvenergo koncerna attīstību, kā arī sekmējot jauniešu interesi par eksaktajiem mācību priekšmetiem un inženiertehniskajām profesijām.

Tajā ar digitālo tehnoloģiju palīdzību ir iespēja iepazīt Pļaviņu HES no celtniecības sākuma 1961. gadā līdz izaugsmei par lielāko elektroenerģijas ražotni Latvijā, kā arī izzināt stacijas darbību un to, kā tiek ražota elektroenerģija.Interaktīvā tūre apmeklētājiem sniedz informāciju ne vien par Pļaviņu HES, bet arī par Latvenergo koncernu. Īpašu dinamiku ekspozīcijai piešķir vērienīga krītošā ūdens projekcija. Ekspozīcijas jaunākos apmeklētājus sevišķi aizrauj animētā hologramma, kura ļauj iztēloties Pļaviņu HES tapšanu.

Kopš 2019. gada septembra apmeklētājiem apmeklējuma laikā ir iespēja izteikt savu viedokli par ekspozīcijas kvalitāti. 85 % apmeklētāju ekspozīciju novērtējuši ar "patīk". Apmeklētāji atzinīgi novērtējuši arī ekspozīcijas interaktīvos risinājumus un unikālo, līdz pat 1995. gadam  Daugavas hidroelektrostaciju hidrotehnisko būvju apsekošanā un remonta darbos izmantoto ūdenslīdēja tērpu.

Pļaviņu HES ir unikāla hidrotehniska būve, kuras celtniecībā realizēti savulaik inovatīvi inženiertehniski risinājumi, kuri vēl šodien iedvesmo speciālistus. Hidroelektrostacija celta uz Daugavas sengultnes mīkstajām un izteikti neviendabīgajām gruntīm ar 40 m augstu ūdens līmeņa pacēlumu ūdenskrātuvē. Tā izceļas ar īpašu arhitektonisko risinājumu – hidroelektrostacijas ēka, kurā ir mašīnzāle, apvienota ar ūdens pārgāzni, zem kuras atrodas Latvijā vienīgais autotransporta tunelis, kas savieno abus Daugavas krastus.

Ekspozīcijas saturu veidoja Latvenergo koncerna Enerģētikas muzejs, ekspozīcijas  dizainu un iekārtošanu nodrošināja  SIA Dd studio.

Aicinām apskatīt Pļaviņu HES ražotni un vēstures ekspozīciju darba dienās, iepriekš piesakot apmeklējumu www.latvenergo.lv, bet sestdienās – tikai vēstures ekspozīciju, ko var apskatīt bez iepriekšējas pieteikšanās.