Valkas ģimnāzija - skolēnu erudīcijas konkurss “FIZMIX Eksperiments" uzvarētāja


Šogad AS "Latvenergo" organizētais skolēnu erudīcijas konkurss “FIZMIX Eksperiments” norisinājās jau 27.reizi, pulcējot 960 skolēnus no 122 skolām. 29.aprīlī par fizikā zinošākās komandas titulu un vērtīgām balvām sacentās septiņas komandas no visas Latvijas. Jaunieši finālā risināja gan teorētiskus, gan eksperimentālus uzdevumus par nākotnes enerģiju, un pasākuma izskaņā tika noskaidroti uzvarētāji – Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas komanda "Optrons UV", bet titulu “FIZMIX Skolotājs 2022” ieguva Jānis Bukins no Siguldas Valsts ģimnāzijas. 

Arī šogad visas konkursa kārtas norisinājās neklātienē, taču konkursa fināls un Latvijas Fizikas diena bija vērojama tiešraidē. Tajā skolotājs Valdis Zuters pārsteidza skatītājus ar aizraujošiem fizikas eksperimentiem, un Rīgas Tehniskās universitātes studenti kopā ar profesoru Pēteri Apsi-Apsīti skaidroja mītus un patiesību par nākotnes enerģiju. Skatītājiem bija iespēja sekot līdzi konkursantu veikumam, kā arī pašiem sacensties par balvām interaktīvā viktorīnā, pārbaudot savas zināšanas par nākotnes enerģiju.

“Apsveicu šī gada konkursa uzvarētājus – Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas komandu "Optrons UV" ! Šī ir izcila pieredze, un konkursā iegūtās zināšanas ļoti noderēs gan eksāmenos, gan arī vēlāk, studiju laikā. Jaunieši trīs mēnešu garumā ir pētījuši un izzinājuši iespējas, ko sniedz atjaunīgie resursi un saprātīgs energoresursu patēriņš, kā arī izaicinājuši sevi un teorētiskās fizikas zināšanas pielietojuši praktiski. Šī gada konkursa tēma – nākotnes enerģija – tika izraudzīta, vēl pirms enerģētiskā drošība kļuva par vienu no aktuālākajiem tematiem valstī. Esam gandarīti, ka konkursā iesaistījās teju tūkstotis skolēnu un ceram, ka liela daļa no viņiem turpinās attīstīt savas prasmes un uzlabot zināšanas fizikā, jo tās var sniegt būtisku atbalstu nākotnes karjeras veidošanā,” saka AS ''Latvenergo'' valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Čakste.

Izvērtējot fināla uzdevumos iesniegtās atbildes, pirmo vietu un galveno balvu ieguva komanda "Optrons UV" no Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas. Otra zinošākā komanda bija "Zobrati" no Jelgavas 5. vidusskolas, savukārt trešo vietu ieguva komanda "Putns" no Rīgas 84. vidusskolas. Konkursā par uzvaru cīnījās arī komanda "MOm”" no Jelgavas 5. vidusskolas, "Andromeda" no Skrundas vidusskolas, "Gaismas nesēji” no Siguldas Valsts ģimnāzijas un "Kilovati" no Daugavpils Valsts ģimnāzijas.

“Katru gadu cenšos piedalīties “FIZMIX Eksperimentā”, jo vēlos bērniem radīt interesi par fiziku jau no agra vecuma. Lai iemācītu fiziku, nepietiek ar mācību grāmatām vien – nepieciešamas ārpus stundu aktivitātes, piemēram, šādi konkursi un zinātnes centru apmeklējumi. Komandu “Optrons UV” veidojuši fizikas olimpiādes dalībnieki, turklāt komandā no pieciem dalībniekiem četras ir meitenes, kas apliecina, ka arī meitenēm padodas fizika. Jaunieši bija entuziasma pilni un centīgi, tāpēc uzvara noteikti ir pelnīta,” ar pārdomām pēc konkursa fināla dalās laureātu komandas “Optrons UV” skolotājs Valdis Jerums.

Uzvarētāju paziņošana bija vērojama Latvijas Fizikas dienas tiešraidē. Uzzinot par uzvaru, komandas Optrons UV” komandas kapteine Laura atzina: “Fizika nav tik sarežģīta kā varētu šķist. Esam priecīgi par uzvaru un domājam, ka ikvienam vajadzētu piedalīties šajā konkursā, jo tas noteikti uzlaboja mūsu zināšanas. Lai uzvarētu, jābūt pozitīviem un ir nepieciešama stipra un saliedēta komanda.”

Turpinot pagājušajā gadā iesākto tradīciju, arī šogad tika pasniegta balva “FIZMIX Skolotājs 2022”, lai pateiktos par skolotāju ieguldījumu skolēnu motivēšanā uzlabot fizikas zināšanas. Šogad konkursam pieteicās 93 skolotāji, kuri pildīja īpašus uzdevumus un pelnīja punktus tāpat kā skolēni. Titulu “FIZMIX Skolotājs 2022” ieguva Jānis Bukins no Siguldas Valsts ģimnāzijas, kurš bija viens no šīs balvas ieguvējiem arī pērn. Cīņa bija spraiga, jo vien divi punkti šķīra Jāni Bukinu no dalītās 2. un 3. vietas ieguvējiem – Ligitas Neimanes no Cēsu Valsts ģimnāzijas un Valda Jeruma no Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas. Uz Valku šogad ceļos divi tituli – gan teju, teju iegūtais “FIZMIX Skolotājs 2022”, gan konkursa uzvarētāju tituls.

Par Latvijas Fizikas dienu un uzvaru skolotāju konkursā stāsta Siguldas Valsts ģimnāzijas fizikas skolotājs Jānis Bukins: “Mācību stundas laikā kopā ar skolēniem sekoju līdzi fināla norisei, lai redzētu, kā veicas manai komandai “Gaismas nesēji”. Jāatzīst, ka satraukums bija liels. Lai arī mana komanda neuzvarēja, es esmu ļoti priecīgs par saņemto titulu un balvu “FIZMIX Skolotājs 2022”. Šo balvu uztveru ne kā savu nopelnu, bet kā citu novērtējumu, kas ir visnotaļ patīkami. Piedaloties konkursā, arī es iemācījos daudz jauna.” Jāņa Bukina atziņai pievienojas arī skolotājs Valdis Jerums, piebilstot, ka dalība skolotāju konkursā bija interesanta un visnotaļ izaicinoša.

Par erudīcijas konkursu ''FIZMIX Eksperiments''
Konkursu rīko AS "Latvenergo", sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru, ''TVNET", "Cido Grupa", ''Muesli Graci'', "Ādažu kraukšķi", "DPD", "Skrīveru saldumi", ''Elektrum Energoefektivitātes centrs'', ''Ilustrētā Junioriem'', "Adventures Zone'', ''Čili Pizza'', ''Roadgames'', ''SEIK'', "Lielvārds", "LMT", Vides Risinājumu Institūtu un "Aerodium".

AS "Latvenergo" rīkotais erudīcijas konkurss norisinās 27. reizi, pulcējot komandas no Latvijas skolām, kurās mācās 8. un 9. klašu skolēni. "FIZMIX Eksperiments" konkursa mērķis ir izglītot skolēnus par drošu un efektīvu elektroenerģijas lietošanu ikdienā, veicināt jauniešos interesi par eksaktajām zinātnēm, saistošā veidā parādīt, kā teorētiskās zināšanas izmantot praksē, kā arī veicināt jauniešos profesionālu interesi, padziļināti apgūstot fiziku. Ar konkursa "FIZMIX Eksperiments" palīdzību gan skolotāji, gan skolēni var pārliecināties, ka fizika nav tikai sarežģīta teorija, bet tā eksistē mums visapkārt un var būt aizraujoša. Vairāk par konkursa norisi var lasīt www.fizmix.lv/eksperiments.

Ivita Bidere
AS “Latvenergo”
Preses sekretāre
Tālr.: 67728809; 29279158
ivita.bidere@latvenergo.lv