TiešraidePar projektu

Pirms desmit gadiem AS "Latvenergo" darbinieku – vides entuziastu grupa aizsāka vides projektu – mākslīgo zivju nārsta ligzdu izgatavošanu un ievietošana Daugavā. Projekta mērķis: veicinot zivju dabiskā nārsta iespējas, parādīt, ka ilgtspējīga enerģijas ražošana var līdzāspastāvēt ar bioloģisko daudzveidību. Viens no hidroenerģijas ražošanas blakusefektiem ir ūdens līmeņa svārstības. Lai šī efekta negatīvo ietekmi uz ūdenskrātuves ekosistēmu mazinātu un veicinātu dabisko zivju krājumu saglabāšanu un atražošanu, ūdenskrātuvē tiek ievietotas no egļu zariem veidotas mākslīgās zivju nārsta ligzdas. Pēc konsultācijām ar zinātniekiem un sadarbībā ar biedrību “Mēs zivīm” 2011. gadā pirmo reizi Daugavā pie Ikšķiles un Kaibalas ievietoja 200 mākslīgās zivju nārsta ligzdas. Desmit gadu laikā projekts ir pulcējis arvien kuplāku interesentu loku. Par industrijas un dabas līdzāspastāvēšanas iespējām un veidiem sekmīgai sinerģijai, pieaicinot ihtiologus, hidrobiologus, esam stāstījuši Dabas koncertzāles darbnīcās 2018. gadā.

Ligzdu izgatavošana un ievietošana Daugavā

Mākslīgās zivju nārsta ligzdas izgatavo cirsmā no mežistrādes pārpalikumiem - egļu zariem.

Ligzdu gatavošanā izmanto dažādus līdz 70 cm garus egļu zarus, kurus liek citu virs cita pretējos virzienos un pēc tam pa vidu ar metāla stiepli sasien, augšā un apakšā veidojot cilpas.

Izgatavotās ligzdas izvieto iepriekš izpētītā upes posmā, kur zivis vislabprātāk nārsto. Šajās vietās ligzdas vairākās rindās vairāku simtu metru garumā un dažādos dziļumos iegremdē upes ūdens zonā, tādējādi nodrošinot, ka ikri nepaliek bez ūdens un saulē neizžūst. Lai ligzda stabili turētos ūdenī, tai cilpā zem ligzdas šņorē pievieno atsvaru, bet cilpai virs ligzdas pievieno pludiņu (tukša plastmasas pudele, kanna u.c.). Uz pludiņa uzraksta nosaukumu „Zivju ligzdas”, lai ikvienam, kurš upē redz šo marķējumu, ir nepārprotama informācija par izvietotajiem priekšmetiem.

Fakti par mākslīgajām zivju nārsta ligzdām

2020. gadā vides projektam
aprit jau desmitais gads

Talkās piedalās Latvenergo
darbinieki ar ģimenēm, klienti

Ligzdu izgatavošanas talkā
piedalās ap 100 dalībnieku

Kopā 9 gados Daugavā ievietotas
vairāk kā 3000 ligzdas

Uz katras no ligzdām ir
vismaz 50 tūkstoši ikru

Ligzdās nārsto asari,
raudas un brekši