Tiešraides videoapskati
Kopsavilkums (zivju ekologs M.Žagars)
4.nedēļa (zivju ekologs M.Žagars)
3.nedēļa (zivju ekologs M.Žagars un ornitologs D.Boiko)
2.nedēļa (zivju ekologs M.Žagars un ornitologs D.Boiko)
1.nedēļa (zivju ekologs M.Žagars)
Par projektu
Pirms četrpadsmit gadiem AS "Latvenergo" darbinieku – vides entuziastu grupa aizsāka vides projektu – zivju nārsta mākslīgo ligzdu izgatavošanu un ievietošana Daugavā ar mērķi: veicinot zivju dabiskā nārsta iespējas, parādīt, ka ilgtspējīga enerģijas ražošana var līdzāspastāvēt ar bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu. Viens no hidroenerģijas ražošanas blakusefektiem ir ūdens līmeņa svārstības. Lai šī efekta negatīvo ietekmi uz ūdenskrātuves ekosistēmu mazinātu un veicinātu dabisko zivju krājumu saglabāšanu un atražošanu, ūdenskrātuvē tiek ievietotas no egļu zariem veidotas zivju nārsta mākslīgās ligzdas. Pēc konsultācijām ar zinātniekiem, upes posmu izpētes un sadarbībā ar biedrību “Mēs zivīm” 2011.gadā pirmo reizi Daugavā pie Ikšķiles un Kaibalas ievietoja 200 zivju nārsta mākslīgās ligzdas.
Latvenergo sadarbība ar biedrību Mēs zivīm notiek jau četrpadsmito gadu, un kopā šai laikā Daugavā būsim izvietojuši vairāk nekā 4700 nārsta ligzdu, katru gadu pulcējot arvien lielāku interesentu loku. Notiek arī sadarbība ar Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātnisko institūtu "BIOR" ar mērķi apzināt kādas zivju sugas šīs ligzdas izmanto nārstam. Par ikgadēju AS "Latvenergo" tradīciju ir arī kļuvusi zemūdens tiešraides translēšana no nārsta ligzdām, lai interesentiem sniegtu iespēju sekot līdzi aktuālajiem notikumiem zemūdens pasaulē un dokumentēt zivju nārsta norisi, tādējādi veicinot sabiedrības zinātību par Daugavas zivju faunu.
Ligzdu izgatavošana un ievietošana Daugavā
Zivju nārsta mākslīgās ligzdas izgatavo cirsmā no mežistrādes pārpalikumiem - egļu zariem.
Ligzdu gatavošanā izmanto dažādus līdz 70 cm garus egļu zarus, kurus liek citu virs cita pretējos virzienos un pēc tam pa vidu ar metāla stiepli sasien, augšā un apakšā veidojot cilpas.
Izgatavotās ligzdas izvieto iepriekš izpētītā upes posmā, kur zivis vislabprātāk nārsto.
Šajās vietās ligzdas vairākās rindās vairāku simtu metru garumā un dažādos dziļumos iegremdē upes ūdens zonā, tādējādi nodrošinot, ka ikri nepaliek bez ūdens un saulē neizžūst. Lai ligzda stabili turētos ūdenī, tai cilpā zem ligzdas šņorē pievieno atsvaru, bet cilpai virs ligzdas pievieno pludiņu (tukša plastmasas pudele, kanna u.c.). Uz pludiņa uzraksta nosaukumu „Zivju ligzdas”, lai ikvienam, kurš upē redz šo marķējumu, ir nepārprotama informācija par izvietotajiem priekšmetiem.
Fakti par zivju nārsta mākslīgajām ligzdām
2024.gadā vides projektam
aprit 14 gadi
Kopā ar zinātnisko institūtu "BIOR"
tiek pētīta ligzdu efektivitāte
Katrā no ligzdām ir
vismaz 50 tūkstoši ikru
Kopā 14 gados Daugavā ievietotas
vairāk nekā 4700 ligzdas
Ikri noklāj 60-90%
no ligzdu virsmas
Ligzdās galvenokārt nārsto
asari, raudas un brekši