Ķeguma HES celtniecība unikālos krāsainos attēlos Virtuālā enerģētikas muzeja jaunumos


Latvenergo koncerna Enerģētikas muzeja veidotajā Virtuālajā enerģētikas muzejā (https://energetikasmuzejs.lv) apskatāms īpašs jaunums – pirms 2. pasaules kara uzņemtie Ķeguma HES celtniecības krāsainie attēli. Savukārt atzīmējot jubileju, digitāla izstāde vēsta par TEC-2 vēsturi un attīstību. Interaktīvā animācijā aicinām izzināt saules paneļu darbības principus un saražotās enerģijas izmantošanu mājsaimniecībā. Kopumā interneta vietnē jau pieejamas 3 800 digitalizētas vēstures liecības par enerģētiku Latvijā.

 

Baltijas valstīs modernākajai un efektīvākajai termoelektrostacijai – TEC-2 tikko apritēja 50 gadi kopš stacijas pirmo divu ūdens sildkatlu iedarbināšanas 1973. gada 22. decembrī. Atzīmējot šo nozīmīgo notikumu, Virtuālajā enerģētikas muzejā skatāma digitālā izstāde, kurā turpat 60 vēsturiskās fotogrāfijās var izzināt TEC-2 vēsturi – no iedarbināšanas līdz mūsdienām. Tāpat ikviens interesents var skatīt kinožurnāla fragmentu no Latvijas Nacionālā arhīva krājuma par ražotnes ceturtā turboagregāta iedarbināšanu 1979. gadā.

Turpinot sniegt zināšanas par videi draudzīgas enerģijas ražošanu un ar to saistītajiem fizikas likumiem, Virtuālais enerģētikas muzejs papildināts ar jaunu interaktīvu animāciju par saules enerģijas risinājumiem mājsaimniecībai. Animācijā var izpētīt saules paneļu sistēmas uzbūvi un darbības principus, noskaidrot, kā efektīvāk mājsaimniecībā izmantot saules paneļu saražoto elektroenerģiju, kā arī uzzināt, kas ietekmē saules paneļu saražotās enerģijas apjomu.

Šogad Digitālais krājums papildināts ar 300 muzeja krājuma priekšmetu attēliem un aprakstiem, to vidū – Ķeguma spēkstacijas būvinspekcijas inženiera Herberta Knolbaha-Tomberga 1938. – 1940. gadā uzņemtie krāsu diapozitīvi, kuros iemūžināts Ķegums un spēkstacijas celtniecība. Tā ir unikāla iespēja skatīt Ķeguma vēsturi patiesajās krāsās, jo līdz 2. pasaules karam Latvijā uzņemtie krāsu diapozitīvi Latvijas muzeju, arhīvu un privātajās kolekcijās ir retums. Aplūkojama arī enerģētikas tematika mākslas darbos. Līdzās latviešu glezniecības vecmeistara Arija Skrides un Anšlava Eglīša gleznotajai Ķeguma HES celtniecībai, skatāmas arī mākslinieka Leona Kalniņa gleznotās Pļaviņu HES celtniecības ainas.

1995. gadā Latvenergo sāk sociālās atbildības projektu – skolēnu izglītošana elektrodrošībā "Latvenergo skolām", un top pirmās uzlīmes par bērnu elektrodrošības tematiku, kuras nu var aplūkot arī interneta vietnē. Virtuālajā enerģētikas muzejā šobrīd kopumā ir pieejami 3 800 muzeja krājuma priekšmetu attēlu, sniedzot attālinātu pieejamību enerģētikas mantojumam.

Muzeja retumu sadaļā var skatīt enerģētikas vēstures liecību interaktīvus 360 grādu attēlus. Tos iespējams pietuvināt un no visām pusēm aplūkot − elektromontiera kāpšļi, Ķeguma HES būvinspekcijas spiedogs, pirms 90 gadiem VEF ražota elektriskā spuldzīte "Austra" oriģinālajā kārbiņā un citas nozares vēstures liecības. 

Izstrādāta arī jauna interaktīva pārvades elektrotīkla karte, un tagad var uzzināt par 110 kV pārvades elektrotīkla attīstību Latvijā no 1939. līdz 2000. gadam.

Šogad – Latvenergo koncerna 85. jubilejas gadā – Virtuālais enerģētikas muzejs tiks papildināts ar jaunu saturu – digitālo izstādi Latvenergo 85, izzinošu animāciju par elektroauto uzlādi, un fotogrāfijās varēs skatīt koncerna nozīmīgākos notikumus 20. gadsimta nogalē − 21. gadsimta sākumā.


Ivita Bidere
AS “Latvenergo”
Preses sekretāre
Tālr.: 67728809; 29279158
ivita.bidere@latvenergo.lv