Fizikas festivālu apmeklējuši teju 4000 dalībnieku


Ar plašu vērienu izskanējis Latvijā un Baltijā lielākais fizikas festivāls, kas Rīgā notika otro gadu. Teju 4000 apmeklētāji baudīja īstus fizikas svētkus – piedalījās fizikas darbnīcās, interaktīvajās spēlēs, vēroja eksperimentus, sacentās konkursos, klausījās  lekcijas un koncertus. Festivālā norisinājās arī Latvijas skolēnu fizikas erudīcijas konkurss “FIZMIX Eksperiments”, kurā uzvarētāja trofeju ieguva skolēni no Rīgas.

Fizikas festivāla idejas pamatā – mūsdienīgā un atraktīvā veidā bērnos un jauniešos atklāt interesi par eksaktajiem priekšmetiem un veicināt izvēli savu izglītības ceļu turpināt inženiertehniskajās profesijās. Pasākuma programmā visiem apmeklētājiem bija iespēja iepazīt zinātnes un tehnoloģiju pasauli vairākās izziņas un eksperimentu pieturās, vērojot un interaktīvi piedaloties jauno tehnoloģiju prezentācijās, kā arī zinātnes eksperimentos. Festivāla kulminācijā – Latvijas skolu fizikas erudīcijas konkursa “FIZMIX Eksperiments” superfināls un spēcīgāko komandu apbalvošanas ceremonija pēc vairākus mēnešus noritējušas atlases.

“Realitāte ir tāda, ka katrā Latvijas skolu klasē vidēji tikai viens līdz divi skolēni interesējas par fiziku. Fizikas festivālā mēs guvām apliecinājumu tam, ka caur iespēju piedalīties procesos, kas slēpjas aiz sarežģītās teorijas, veicinām izpratni par ierasti grūto fiziku – ar atraktīviem eksperimentiem un uzdevumiem mēs ļaujam redzēt, dzirdēt, sajust un pagaršot fizikas formulas. Ticu, ka fizikas festivāls līdz ar citām iniciatīvām cels tehniskajās zinātnēs ieinteresēto skolēnu skaitu. Augsti vērtējam AS “Latvenergo” vairāk nekā 20 gadus uzturēto iniciatīvu bērnu un jauniešu izglītošanā eksaktajās zinātnēs,” saka Valsts izglītības satura centra (VISC) neformālās izglītības departamenta direktore Agra Bērziņa.

Festivāla noslēgumā notika Latvijas skolu fizikas erudīcijas konkursa “FIZMIX Eksperiments” superfināls un dalībnieku apbalvošanas ceremonija. Tika nominētasseptiņas Latvijas erudītu uzvarētājkomandas  – Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas ''Mākoņu Stūmēji'', Rīgas Angļu ģimnāzijas "CIETIE RIEKSTI", Talsu Kristīgās vidusskolas "BEZOMU REZISTORI", Daugavpils Centra vidusskolas "FIZZALKšI", Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas "Elektriķi", Jelgavas 5. vidusskolas "Zobrati" un Siguldas Valsts ģimnāzijas "BookIn" , kuras izcīnīja iespēju pavadīt nedēļu izglītojošā zinātnes piedzīvojumu un saliedēšanas nometnē.   Konkursantus ar panākumiem sveica AS “Latvenergo” izpilddirektors Āris Žīgurs un ilggadēji konkursa mentori –RTU pētnieks Armands šēnfeldsun dekāns Oskars Krievs, RTU Elektroenerģijas fakultātes vadošais pētnieks, docents Pēteris Apse-Apsītis, LU Cietvielu fizikas institūta vadošais pētnieks Roberts Eglītis, LU Fizikas un matemātikas fakultātes profesors Mārcis Auziņš un dekāns Sandris Lācis.

Konkurss ar rekordlielu pieteikumu skaitu – 262 komandām - sākās gada sākumā. Konkursa grūto atlases kārtu izturēja 62 komandas, kas tikās lielajā finālā, lai cīnītos par spēcīgākās komandas titulu. Uzvaras laurus kā labākie plūca komanda “Mākoņu Stūmēji” no Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas. Kopumā septiņas Latvijas erudītu komandas izcīnīja iespēju pavadīt nedēļu izglītojošā zinātnes piedzīvojumu un saliedēšanas nometnē.

“Līdz ar fizikas ienākšanu izklaides sfērā, redzam, ka arī jauniešu zināšanu loks fizikas tēmās paplašinās. Bērni ar prieku atkārto un cenšas izprast internetā redzētus fizikas eksperimentus un skatās zinātniskus raidījumus, kuros izskaidro dažādus fizikas fenomenus. šādas zināšanas palīdz rast risinājumus nestandarta situācijās. Tas pierādījās arī konkursā, kad komandas ne vien veiksmīgi tika galā ar teorētiskajiem uzdevumiem, bet arī atjautīgi veica praktiskos uzdevumus,’' vērtējot komandu sniegumu norāda AS “Latvenergo” galvenais izpilddirektors Āris Žīgurs.

Pērnā gada fizikas festivāls, kas Latvijā norisinājās pirmo reizi, saņēma četras godalgas vietēja un starptautiska mēroga konkursos – 1. vietu Baltic-Nordic Event Awards nominācijā “Labākais festivāls”, 1. vietu LaPPA “Pasākumu gada balva" 2018 nominācijā “Labākais bērnu pasākums” un 2. vietu nominācijā “Labākā pasākuma ideja/ koncepcija – publiskais pasākums” un 2. vietu Mi:it&Links. Baltic Communication Awards 2019 nominācijā “Pasākuma sabiedriskās attiecības”.

Festivāla tiešraidi nodrošināja LMT STRAUME.

Par erudīcijas konkursu
Latvenergo rīkotais erudīcijas konkurss “FIZMIX Eksperiments” šajā mācību gadā noritēja 24. gadu pēc kārtas, pulcējot komandas no katras ceturtās Latvijas skolas, kurā mācās 8. un 9. klašu skolēni. "FIZMIX Eksperiments" konkursa mērķis ir veicināt jauniešu interesi par eksaktajiem priekšmetiem, it īpaši fiziku, lai rosinātu vēlmi apgūt inženiertehniskās profesijas. Ar "FIZMIX Eksperiments" konkursa palīdzību gan skolotāji, gan skolēni var pārliecināties, ka fizika nav tikai sarežģīta teorija, bet tā eksistē mums visapkārt un var būt aizraujoša. Vairāk par konkursa norisi iespējams lasīt www.fizmix.lv/eksperiments

"FIZMIX Eksperiments" fizikas festivālu jau otro gadu organizē Latvenergo. Dienas programmas izveidē piedalās Ādažu Čipsi, Circle K, Cosmos ilūziju muzejs, Dobeles dzirnavnieks, Energoefektivitātes centrs, Gandrs, Gardu muti, Graci, Ilustrētā Junioriem, Lielvārds, Latvijas Mobilais Telefons, Maxima, Pica Lulū, Piedzīvojumu parks Tarzāns, Rīgas dome, RTU Ķīpsalas peldbaseins, Sadales tīkls, Samsung, Selga, TVNET, Quest Lab, Yoggy

Papildu informācijai
Patrīcija Pārpuce
Konkursa koordinatore     
Tālr.: 67242503; 26552691
E-pasts: info@eksperiments.lv

Ivita Bidere
AS “Latvenergo”
Preses sekretāre
Tālr.: 67728809; 29279158
ivita.bidere@latvenergo.lv