5.marts – Energoefektivitātes diena


Ik gadu 5.martā pasaulē atzīmē Energoefektivitātes dienu, informējot sabiedrību par nepieciešamību samazināt enerģijas patēriņu, izmantojot to ilgtspējīgi.

Zīmīgi, ka tieši vakar, 4.martā, Eiropas Komisija pirmo reizi vēsturē prezentēja klimata likumu, kas apņemas līdz 2050. gadam ES padarīt klimata neitrālu. Tas ir vērienīgākais un ambiciozākais šāda vieda klimata likumdošanas akts pasaulē. Viens no galvenajiem uzsvariem šajā likumā ir ''Energoefektivitāti vispirms'' princips, kas jebkuru pasākuma efektivitāti liek skatīt arī no enerģijas ietaupījuma puses.

Eiropas Savienība globālā mērogā ir izvirzījusies par klimata pārmaiņu līderi un spēj radīt gan tehnoloģijas, gan pieņemt politiskus lēmumus, lai rādītu priekšzīmi citām pasaules valstīm.

AS “Latvenergo” ir pirmais uzņēmums Baltijā, kas jau 1997.gadā izveidoja Energoefektivitātes centru un apzināti sāka īstenot energoefektivitātes popularizēšanu, izglītojot klientus par atbildīgu un racionālu elektroenerģijas patēriņu. Mūsu speciālisti labprāt dalās ar gūto pieredzi energopārvaldības sistēmas izstrādē un ieviešanā. Vispārzināmās patiesības par tik ūdens vārīšanu, cik nepieciešams, ledusskapja temperatūras noregulēšanu uz 5 grādiem un veļas mazgāšanu 40 grādu temperatūrā ir energoefektivitātes speciālistu ikdienas darba panākums un pienākums.

Energoefektivitāte ir enerģijas lietderīga izmantošana – elektrības, ūdens un siltuma pārdomāta lietošana. Un ik gadu starptautiski tiek atzīmēta šai tematikai veltīta diena – Energoefektivitātes diena. Bet kāpēc tas ir svarīgi?

Kā katru gadu, arī šogad Energoefektivitātes dienā tika veicināta energoresursu efektīva un pārdomāta lietošana, ietaupot ne vien personiskos līdzekļus, bet arī samazinot radīto CO2 emisiju un saudzējot apkārtējo vidi. Svarīgi atcerēties, ka resursu patēriņu var samazināt, nezaudējot sev ierasto komforta līmeni! 

Ko es varu darīt? 
Ekonomika visā pasaulē strauji attīstās – cilvēki apgūst tuksnešus un mūžamežus, pieaug rūpnīcu un automašīnu skaits, tiek celtas jaunas ēkas, būvētas automaģistrāles un attīstīta lauksaimnieciskā ražošana. Taču arvien pieaugošais enerģijas resursu patēriņš dabai rada nelabvēlīgas un diemžēl neatgriezeniskas sekas, tiek izjaukts līdzsvars dabas procesos. Protams, mēs nevaram apturēt un ietekmēt pasaules ekonomisko attīstību, bet ikviens no mums var pievērst uzmanību saviem energoresursu patēriņa paradumiem. Vai mājās siltumenerģija tiek racionāli izmantota? Vai katlu mājas saražotais siltums neizplūst ārā no telpas caur novecojušiem logu rāmjiem, nesiltinātām ēku sienām un grīdu? Vai vienmēr aizveram kāpņu telpas durvis, domājot par siltumenerģijas taupīšanu?

Ikdienas paradumi
Elektroenerģijas patēriņu var samazināt iegādājoties jaunas energoefektīvas ierīces, kā arī mainot to lietošanas paradumus. Ekonomiski izdevīgāk ir mainīt paradumus, jo to ieviešanai savā ikdienā nav nepieciešami finansiālie līdzekļi. Turklāt tikai pilnveidojot energoresursu lietošanas paradumus, mājokļa kopējo elektroenerģijas patēriņu ir iespējams samazināt vismaz par 10 %. Atliek tikai sākt ar savu ieradumu jeb uzvedības maiņu!

1. Pārlūkot savus paradumus, apzināti sekojot līdzi savai rīcībai, nevis darbības veicot automātiski. Piemēram, piefiksēt, cik daudz ūdeni ielej tējkannā, vai ūdens jaucējkrānu aizver ciet, kad mazgā piedegušo katliņu, vai ledusskapja durvis nevirina pārlieku bieži utt.

2. Izvērtēt, kurus no šiem paradumiem ir nepieciešams mainīt, lai samazinātu gan elektrības, gan ūdens, gan siltumenerģijas patēriņu.

3. Sākt apzināti un regulāri praktizēt efektīvu rīcību. Neilgā laikā tā pārtaps par jaunajiem paradumiem, kas ilgtermiņā sniegs ievērojamu ietaupījumu.

4. Ja nepieciešams, izvietot nelielus atgādinājumus, kas neļaus piemirst efektīvo rīcību.

Būtiskākais ir atcerēties, ka jaunie efektīvie ieradumi ikdienā neieviesīsies pēc vienas pamēģināšanas reizes, un arī nesniegs ieguvumu – ietaupījumu – pēc vienas reizes. Tāpat kā, lai sasniegtu rezultātus sporta zālē, arī efektīvi ieradumi ir jāpraktizē apzināti un regulāri!

Lai uzzinātu ikdienā viegli ieviešamus efektīvus ieradumus, ielūkojies EsmuEfektivs.lv!

Ivita Bidere
AS “Latvenergo”
Preses sekretāre
Tālr.: 67728809; 29279158
ivita.bidere@latvenergo.lv