Pieci iemesli, kādēļ ir svarīgi mācīties un saprast fiziku


Trīs no četriem jauniešiem uzskata, ka fizika ir sarežģīts mācību priekšmets, taču tikpat daudz jauniešu (76 %) piekrīt, ka fiziķi labi pelna.* Tomēr bez plašām karjeras iespējām un konkurētspējīga atalgojuma pastāv vairāki vērtīgi iemesli, kādēļ fizikas zināšanas ir svarīgas ikvienam. 

Šogad jau 27. reizi norisinās skolēnu erudīcijas konkurss “FIZMIX Eksperiments”, kas ik gadu pulcē simtiem skolēnu no visas Latvijas. Jaunieši vairākus mēnešus padziļināti apgūst fiziku un tās praktisko pielietojumu. Bet kādēļ ikvienam, ne tikai skolēniem, ir vērts izzināt aizraujošo fizikas pasauli? Konkursa eksperti apkopojuši 5 iemeslus, kādēļ ir svarīgi mācīties fiziku.

1. Palīdz izskaidrot un izprast ikdienišķus procesus
Fizika ir mums visapkārt – viss, ko redzam, dzirdam, jūtam un darām, ir saistīts ar fizikāliem procesiem. Zinātkāre ikvienu kaut reizi ir mudinājusi domāt par apkārt notiekošajiem procesiem, it īpaši bērnībā, kad tiek iepazīta pasaule. Gan dažādu skaistu dabas parādību, gan ikdienā ierastu procesu pamatā ir fizikas likumi. Ar to pārzināšanu ir viegli izskaidrot gan to, kā rodas varavīksne vai ziemeļblāzma, gan to, kā darbojas automašīnu drošības jostas, kā bezvadu austiņās var skanēt mūzika un dažādus citus tehniskus procesus.

2. Palīdz izprast tehnoloģiju darbību
Nav noslēpums, ka lielākā daļa tehnoloģiju, ko izmantojam mūsdienu digitālajā pasaulē un uzskatām par pašsaprotamām, ir izstrādātas, izmantojot fizikas likumus. Zināšanas un prasmes šajā zinātnes nozarē nepieciešamas, lai izveidotu, uzturētu un uzlabotu tehnoloģijas. Tehnoloģiju uzlabojumi savukārt veicina atkal jaunus atklājumus fizikā.

“Fizikas spēki un likumi novērojami sadzīves tehnikā, viedierīcēs, elektroauto, saules paneļos, vēja ģeneratoros un dažādās citās iekārtās. Jaunas inovācijas tehnoloģiju nozarē tiek ieviestas teju katru dienu, un tajā liela loma ir zinošiem un radošiem prātiem. Konkursā “FIZMIX Eksperiments” katru gadu piedalās erudīti un zinātkāri jaunieši, kuri, iespējams, kādu dienu būs jaunu inovāciju ieviesēji. Konkursa dalībnieki pēta un risina uzdevumus par mūsdienu tehnoloģijām, tādā veidā tās iepazīstot no fizikas perspektīvas,” stāsta AS ''Latvenergo'' valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Čakste.

3. Attīsta gan kritisko, gan loģisko domāšanu
Kritiskā domāšana tiek uzskatīta par vienu no 21. gadsimta būtiskākajām prasmēm, jo dzīvojam informācijas pārbagātā pasaulē, kurā nepieciešams kritiski izvērtēt iegūto informāciju un izprast, kuras ziņas ir patiesas, un kuras – nav. Datu analīze, aprēķini, hipotēžu pārbaude un eksperimentu veikšana fizikā attīsta gan kritisko, gan loģisko domāšanu. Cilvēki, kuriem piemīt šādas prasmes, biežāk meklē pierādījumus, izskaidrojumus un faktus, lai novērtētu dzirdētos apgalvojumus.

4. Māca meklēt un pielietot informāciju
Fizikā daudz svarīgāk par formulu “iekalšanu galvā” ir izprast fizikas likumu būtību un zināt, kur meklēt nepieciešamo informāciju, lai atrastu risinājumu kādai problēmai. Mūsdienās tīmeklī var ērti un viegli atrast visu nepieciešamo informāciju, tomēr ne visi prot to izmantot. Apgūstot fiziku un risinot uzdevumus, nākas pieņemt lēmumus, piemēram, kuru formulu labāk izmantot, un rast veidus, kā pareizi pielietot atrasto informāciju, sakarības, likumus un formulas. Šīs prasmes tālāk noderēs visās dzīves jomās.

5. Paver plašas karjeras iespējas
Fizikas zināšanas ir būtiskas dažādās profesijās – gan tehniskajās, gan radošajās industrijās. Fizika palīdz izprast jomas, kas pirmajā mirklī var šķist pilnībā nesaistītas. Piemēram, fizikas zināšanas nepieciešamas sportā, tās noder arī medicīnā, vajadzīgas jūrniekiem, pilotiem, kaskadieriem, spēļu programmētājiem, skaņu operatoriem un citiem dažādu profesiju pārstāvjiem.

Konkursa “FIZMIX Eksperiments” finālisti, kuri divus mēnešus padziļināti vingrinājušies fizikas zināšanu pielietojumā, jau 29.aprīlī plkst.14.00 tiksies Latvijas Fizikas dienā. Pasākumā tiks izzināta nākotnes enerģija, paveikti elpu aizraujoši eksperimenti un pārbaudītas zināšanas skatītāju viktorīnā. Latvijas Fizikas dienas izskaņā tiks noskaidroti un apbalvoti konkursa “FIZMIX Eksperiments” 2022.gada uzvarētāji. Šogad par uzvaru cīnās skolēni no Rīgas 84.vidusskolas, Siguldas Valsts ģimnāzijas, Skrundas vidusskolas, Jelgavas 5. vidusskolas, Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas un Daugavpils Valsts ģimnāzijas. Latvijas Fizikas dienu ikviens interesents varēs vērot platformā Facebook.

Dalība tiešsaistes pasākumā ir lielisks veids, kā ielūkoties aizraujošajā fizikas pasaulē un uzzināt daudz jauna par nākotnes enerģiju. Aicinām iepazīties ar pasākuma programmu un pievienoties pasākuma tiešraidei.


Par erudīcijas konkursu ''FIZMIX Eksperiments''
Konkursu rīko AS "Latvenergo", sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru, ''TVNET", "Cido Grupa", ''Muesli Graci'', "Ādažu kraukšķi", "DPD", "Skrīveru saldumi", ''Elektrum Energoefektivitātes centrs'', ''Ilustrētā Junioriem'', "Adventures Zone'', ''Čili Pizza'', ''Roadgames'', ''SEIK'', "Lielvārds", "LMT", Vides Risinājumu Institūtu un "Aerodium".

AS "Latvenergo" rīkotais erudīcijas konkurss norisinās 27. reizi, pulcējot komandas no Latvijas skolām, kurās mācās 8. un 9. klašu skolēni. "FIZMIX Eksperiments" konkursa mērķis ir izglītot skolēnus par drošu un efektīvu elektroenerģijas lietošanu ikdienā, veicināt jauniešos interesi par eksaktajām zinātnēm, saistošā veidā parādīt, kā teorētiskās zināšanas izmantot praksē, kā arī veicināt jauniešos profesionālu interesi, padziļināti apgūstot fiziku. Ar konkursa "FIZMIX Eksperiments" palīdzību gan skolotāji, gan skolēni var pārliecināties, ka fizika nav tikai sarežģīta teorija, bet tā eksistē mums visapkārt un var būt aizraujoša. Vairāk par konkursa norisi var lasīt www.fizmix.lv/eksperiments.

Ivita Bidere
AS “Latvenergo”
Preses sekretāre
Tālr.: 67728809; 29279158
ivita.bidere@latvenergo.lv