Latvenergo: decembra sākumā Latvija eksportēja elektroenerģiju
8. decembris, 2021
Kā 7. decembrī norādīja AS "Augstsprieguma tīkls" – lai gan situācija Skandināvijas un Baltijas energosistēmās ir saspringta, Latvijas elektroenerģijas jaudas rezervju apjoms ir pietiekams, lai nodrošinātu visus patērētājus ar nepieciešamo elektroenerģijas apjomu. AS "Latvenergo" uzsver, ka Latvijai ir ne tikai pietiekams jaudu nodrošinājums, bet arī lielo staciju darbība nodrošina to, ka Latvija, atšķirībā no kaimiņvalstīm, elektroenerģiju nevis importē, bet eksportē.
Gan pēdējās dienas, gan nedēļas nogalē, kad aukstuma dēļ sākās pieprasījuma pieaugums pēc elektrības, Latvenergo ražotnes nodrošināja elektroenerģijas eksportu, strādājot Daugavas HES un efektīvā režīmā AS Latvenergo TEC.
Šobrīd TEC-2 vienā energoblokā notiek neatliekami remontdarbi, tomēr tas netraucēja, piem., 7.decembrī Latvijā saražot par 9% vairāk elektrības nekā diennakts laikā tika patērēts. Tirgū šajā laikā pilnībā bija pieejamas Rīgas TEC-1 (138 MW) un Rīgas TEC-2 2.energobloka (420 MW) iekārtas, kā arī Daugavas HES 800 MW (kā arī 150 MW pieejamā jauda, kas kalpo par nodrošinājumu energosistēmas avārijas rezervei).
Būtiski, ka ar Latvenergo spēkstaciju darbu ir nodrošināts viss Latvijas elektroenerģijas patēriņš dienas vidū, kad novērojams lielākais cenu pīķis. Tikmēr tajā pašā laikā Lietuva importē 75%, bet Igaunija 21% no nepieciešamās elektroenerģijas, Somija –27% jeb pat 84 189 MW.
Šādi tirgus apstākļi apliecina efektīvu vietēju jaudu pieejamības nozīmi Latvijā, un Baltijas valstīs kopumā būtu jāizbūvē jaunas elektroenerģijas ražotnes, kuru tehnoloģiskā diversifikācija nodrošina elektrības ražošanu, pēc iespējas izmantojot dažādus energoresursus.
Cenu pieaugums šobrīd nav gājis secen arī Baltijas valstīm un Ziemeļvalstīs, un Centrālajā Eiropā. Tomēr pēdējos mēnešos redzams, ka Baltijas un Ziemeļvalstu arvien ciešākā integrācija jeb pilnīgāka starpvalstu fizisko savienojumu attīstība ļauj mums lietot gan pašu spēkstacijās ražoto enerģiju, gan labvēlīgas cenu situācijas brīžos saņemt elektroenerģiju, kas ražota Skandināvijas teritorijā, un enerģijas avotu un veidu diversifikācijas dēļ ir būtiski lētāka par citiem Eiropas reģioniem. Oktobrī un novembrī Latvijas, Igaunijas un arī Lietuvas elektroenerģijas vairumtirdzniecības cenas vairākos periodos ir bijušas par 30% zemākas nekā Vācijā, Lielbritānijā, Francijā un Spānijā.