Atklāts pirmais Elektrum saules parks Lietuvā


Elektrum paplašinot darbību ārpus Latvijas, ekspluatācijā ir nodots pirmais saules enerģijas parks Lietuvā. 3 hektārus lielais parks atrodas Klaipēdas rajonā, un tā jauda sasniedz 1,5 MW (megavatus). Šis ir Elektrum kā viena no Baltijā vadošajiem saules paneļu tirgotājiem pirmais zaļās enerģijas ražošanas projekts Lietuvā. Tādejādi šis ir nozīmīgs solis Latvenergo koncerna darbības izvēršanā kaimiņvalstīs un būtisks zaļās enerģijas ražošanas iespēju papildinājums. 

Saules ražotu elektroenerģiju sāk piegādāt pirmais AS "Latvenergo" tirdzniecības zīmola Elektrum Lietuva attīstītais saules parks Lietuvā, kas atrodas Klaipēdas rajona piejūrā. Tā platība ir 3 hektāri, uzstādītā jauda sasniedz 1,5 MW. Tā kā saules parks atrodas tikai 13 kilometrus no piekrastes, kas izceļas ar augstu saules staru intensitāti, paredzams, ka viens parka kilovats gada laikā ģenerēs ap 1100 kilovatstundu (kWh) elektroenerģijas. Šis ir pirmais šāda veida projekts, taču Elektrum Lietuva tuvākajos plānos ir arī citi ne mazāk ambiciozi mērķi saules parku jomā.

"Mēs savā darbībā izmantojam labāko – ūdens un saules enerģiju. Jau šobrīd esot vienam no vadošajiem saules enerģijas pakalpojumu piedāvātājiem Baltijas valstīs, šo pakalpojumu attīstīsim vēl vairāk, arvien paplašinot savas pozīcijas kaimiņvalstīs. Nododot ekspluatācijā saules parku, jau šobrīd līdzās hidroelektrostacijās saražotajai zaļajai enerģijai lepojamies ar savos saules parkos saražoto elektrību. Gan Lietuvai, gan Latvijai un arī Igaunijai, kur arī drīzumā tiks atklāts Elektrum saules parks, šis ir vienlīdz nozīmīgs solis zaļās enerģijas ražošanā, kas ir nākotnes enerģētikas stūrakmens," saka Uldis Mucinieks, AS "Latvenergo" komercdirektors.

Saules parks ir pirmais vietējais zaļās enerģijas ražošanas projekts Lietuvā. Kā uzskata Elektrum Lietuva vadītājs Martins Giga (Martynas Giga): "Sniedzot ieguldījumu koncerna ražošanas portfeļa diversifikācijā, tiecamies zaļo elektroenerģiju Lietuvā padarīt par ierastu ikdienas produktu, kas turklāt dos ieguldījumu arī Eiropas Savienības centienos cīņā ar klimata pārmaiņām."

Saules parks ir paredzēts elektroenerģijas ražošanai lietotājiem. Par tādiem var kļūt gan privātpersonas un mājsaimniecības, gan uzņēmumi vai valsts institūcijas. Elektrum Lietuva saules parka klientu vidū ir Aukštaitijas nacionālā parka, Labanoras reģionālā parka, kā arī Kuršu kāpas nacionālā parka administrācijas, apliecinot dabas un enerģijas savstarpējo sinerģiju.

Saules enerģijas parkā ir uzstādītas pasaules līdera saules paneļu ražošanā – Kanādas uzņēmuma “Canadian Solar” – iekārtas. Par saules parka vietas un tehnoloģiju izvēli stāsta stāsta Martins Giga: “Mums bija iespēja izvēlēties ekonomiski efektīvāko saules parka atrašanās vietu, un ierīkojām to piejūrā, kur saules ir visvairāk. Arī izvēloties vismodernākos moduļus, saražotās elektroenerģijas gala daudzums tomēr lielā mērā būs atkarīgs no laika apstākļiem. Turklāt, zinādami, ka sprieguma pārveidotāji jeb tā dēvētie invertori, ir iekārtas daļa, kas visātrāk nolietojas, nodrošinājām tai divdesmit gadu garantiju. Tas nozīmē, ka parka klienti būs aizsargāti pret iespējamajiem papildu izdevumiem."

Latvenergo koncerns ir līderis zaļās enerģijas ražošanā Baltijas valstīs. “Elektrum Lietuva” apkalpo vairāk nekā 18 tūkstošus mājsaimniecību elektroenerģijas lietotāju, kā arī strādā ar 8,5 tūkstošiem biznesu klientu.

Andris Siksnis
AS "Latvenergo"
Komunikācijas direktors
Tālr.: 67728811
andris.siksnis@latvenergo.lv