Elektrum Energoefektivitātes centra padomi kā mājās palikt efektīvi


Saistībā ar valstī izsludināto ārkārtējo situāciju ir pienācis laiks, kad esam spiesti strādāt no mājām, un arī brīvdienas, ja vien nav iespējams nokļūt pie dabas, ir jāpavada mājās. Tādējādi esam ieguvuši vairāk brīvu brīžu lietām, kam ikdienas steigā neatrodas laiks. Un kādēļ neizmantot šo laiku, lai izvērtētu savus ikdienas paradumus un samazinātu nākamo elektrības rēķinu? Aicinām ņemt vērā Elektrum Energoefektivitātes centra speciālistu apkopotos ieteikumus, lai laiku mājās pavadītu efektīvi un veselīgi!

Rūpēs par veselību
Lai gan roku mazgāšana šķiet kā pašsaprotama ikdienas sastāvdaļa, tomēr šajā laikā ir īpaši svarīgi to darīt pareizi. Rokas jāmazgā vismaz 20 sekundes, vēlams pat 40 sekundes. Tādēļ, kamēr tās ieziepējat, aizveriet ūdens jaucējkrānu, lai lieki netecinātu ūdeni. Interesanti, ka 20 sekundēs pa ūdens krānu var iztecēt pat 4 litri ūdens. Tad nu varat parēķināt, cik daudz ūdens lieki aiztek kanalizācijā, mazgājot rokas vairākas reizes dienā.

Svarīgi atcerēties ne tikai mazgāt rokas, bet arī parūpēties par iekštelpu gaisa kvalitāti, it sevišķi ilgstoši uzturoties mājoklī. Vēdiniet telpas regulāri, vēlams reizi stundā, turklāt dariet to energoefektīvi – atveriet logu plaši līdz galam uz neilgu brīdi, nevis tā sauktajā vēdināšanas režīmā. Tā nodrošināsiet strauju gaisa apmaiņu telpā, bet mēbeļu virsmas un grīda nepaspēs atdzist. Ja telpā ir radiators, kas aprīkots ar termoregulatoru, pirms loga atvēršanas to iestatiet minimālajā režīmā. Aizverot logu, regulatoru atgrieziet iepriekšējā režīmā pēc 10 līdz 15 minūtēm. Kādēļ tā? Aizgriežot radiatora regulatoru, neļausiet siltumenerģijai lieki izplūst pa logu.

Efektīvā maltīte
Ja iepriekš pusdienas ierasti baudījāt kafejnīcā, tad šobrīd aktuāla ir arī gardas maltītes pagatavošana. Lai patērētu mazāk enerģijas un laika pusdienu sarūpēšanai, vienā gatavošanas reizē pagatavojiet lielāku daudzumu pārtikas. Pēc maltītes pāri palikušo pārtiku uzglabājiet trauciņos ledusskapī. Nākamajā maltītē atliks vien atvērt ledusskapi un uzsildīt ēdienu. Bet kā to paveikt ātri un energoefektīvi? Mikroviļņu krāsnī! Atcerieties pēc maltītes izņemšanas no mikroviļņu krāsns uzgaidīt minūti, divas, lai siltums pārtikā izplatās vienmērīgi.

Gatavojot maltīti uz elektriskās plīts virsmas, iesakām regulēt gatavošanas temperatūras intensitāti – sākumā iestatiet maksimālo temperatūru, bet, tiklīdz ēdiens sāk gatavoties vai ūdens vārīties, intensitāti samaziniet līdz tādai, kas uztur gatavošanās vai vārīšanās temperatūru. Analoģiski, ja ēdiena gatavošanai lietojat gāzes plīti, regulējiet degļa liesmu pēc nepieciešamības, lai samazinātu gāzes patēriņu. Ne mazāk svarīgs aspekts arī ir katla vai pannas apsegšana ar vāku, lai novērstu siltuma iztvaikošanu gaisā.

Ja maltītē plānots iekļaut griķus, aicinām pamēģināt tos pagatavot ar minimālu enerģijas patēriņu un bez vārīšanas! Vispirms tos kārtīgi noskalojiet, tad aplejiet ar siltu ūdeni attiecībā 1:2 un atstājiet uz vairākām stundām. Pēc tam varat tos baudīt vai gatavot atbilstoši receptei.

Gatavojot karstos dzērienus
Kamēr vēl ārā ir pavasarīgs dzestrums, iespējams arī jums ir vēlme biežāk malkot tēju vai kafiju. Lai karsto dzērienu pagatavotu ātri un energoefektīvi, iesakām vārīt ūdeni elektriskajā tējkannā, turklāt pievērst uzmanību ūdens daudzumam, ko ielejat tajā. Vārot tikai nepieciešamo ūdens daudzumu, nevis pilnu tējkannu, mēneša laikā ietaupīsiet tik daudz elektrības, ka pietiks 15 veļas mazgāšanas reizēm.

Tomēr atcerieties, ka elektriskajā tējkannā nav ieteicams vārīt mazāk ūdens kā noradīts uz tējkannas minimālās atzīmes, lai nesabojātu tās sildelementu. Turklāt tējkannas sildelements ir regulāri jāatkaļķo, jo 1 mm apkaļķojuma slānis palielina ūdens vārīšanas elektrības patēriņu par 10%.

Brīvajā laikā un darba laikā
Beidzot skatīties savu mīļāko pārraidi vai filmu, atcerieties izslēgt televizoru. Ja tomēr vēlaties fonā klausīties mūziku, izvēlieties radio. Neliels radio patērē aptuveni 20 reizes mazāk elektrības kā 50 collu televizors. Turklāt, ja televizoru nav plānots izmantot ilgāku laiku, to ieteicams atvienot arī no kontaktligzdas. Gan televizors, gan dekoders turpina tērēt elektrību gaidīšanas režīmā, lai gan tie ir izslēgti ar pulti.

Tāpat arī dators, atrodoties miegā, tupina tērēt elektrību. Strādājot no mājām, neaizmirstiet to pilnībā izslēgt (Shut down), kad beidzat darbu. Bet gaišajā laikā atveriet aizkarus vai žalūzijas un ielaidiet mājoklī saules gaismu. Tā ne vien samazināsiet apgaismojuma elektrības patēriņu, bet arī uzlabosiet noskaņojumu ar pavasara saules stariem!

Uzkopjot mājokli
Rūpējoties par mājokļa tīrību, dodiet priekšroku ekoloģiskiem, dabīgiem mājokļa uzkopšanas līdzekļiem. To sastāvā netiek lietotas sintētiskas ķīmiskas vielas, tādēļ tie nepiesārņo telpu gaisu un nerada kaitējumu ģimenes veselībai. Ja vēlaties darboties radoši, varat pagatavot savus tīrīšanas līdzekļus, lietojot tādus virtuvē atrodamus produktus kā galda etiķis, soda, citrona sula, sāls vai kartupeļu ciete. Piemēram, sajauciet galda etiķi un ūdeni attiecībā 1:1 un piepiliniet savu iemīļoto ēterisko eļļu. Iepildot šķidrumu pudelē ar izsmidzinātāju, iegūsiet universālu tīrīšanas līdzekli gan virtuvei, gan vannas istabai.

Ja vēlaties mājokli atsvaidzināt, iesakām izvairīties no mākslīgiem gaisa atsvaidzinātājiem. Tā vietā ielaidiet telpā svaigu gaisu un aromatizēšanai lietojiet ēteriskās eļļas vai kadiķa zariņu – dabīgi un bez sintētiskām smaržvielām!


Ivita Bidere
AS “Latvenergo”
Preses sekretāre
Tālr.: 67728809; 29279158
ivita.bidere@latvenergo.lv