Komentārs par elektroenerģijas cenu 38.nedēļāElektroenerģijas cena (18.09. – 24.09.2023)

Aizvadītajā nedēļā visos Nord Pool tirdzniecības apgabalos elektroenerģijas cenām bija lejupvērsta tendence. Latvijā un Lietuvā nedēļas vidējā elektroenerģijas cena bija 110,62 EUR/MW, Igaunijā – 106,09 EUR/MWh, kas vienoti visā Baltijā saruka par 22 % pret iepriekšējo nedēļu. Turklāt svētdien Baltijā bija vērojamas arī negatīvas ikstundu elektroenerģijas cenas. Elektroenerģijas cenas Centrāleiropas valstīs pagājušajā nedēļā – Polijā vidēji 106,46 EUR/MWh, Vācijā 79,66 EUR/MWh, bet Austrijā nedēļas vidējā elektroenerģijas cena bija 87,79 EUR/MWh. Nord Pool sistēmas nedēļas vidējā cena kritās par 87 % līdz 2,62 EUR/MWh, nedēļas laikā bija vērojamas arī negatīvas cenas.

Aizvadītajā nedēļā Nord Pool sistēmas cenas strauju kritumu galvenokārt veicināja par 81 % lielāka vēja izstrāde Ziemeļvalstīs, kā arī augsts nokrišņu daudzums, kas pozitīvi ietekmē Ziemeļvalstu hidroizstrādi un ūdens rezervuāru aizpildījuma līmeni. Ziemeļvalstu atomelektrostaciju pieejamās jaudas īpatsvars no kopējās uzstādītās bija 60 % jeb par 10 % mazāks nekā nedēļu iepriekš. Tas ir skaidrojams ne vien ar apkopes darbiem, bet arī ar negatīvām elektroenerģijas cenām Nord Pool reģionā, ko noteica augsta vēja izstrāde. Elektroenerģijas cenu lejupslīdi Baltijā arī noteica vēja izstrādes kāpums reģionā par 112 % pret iepriekšējās nedēļas datiem. Turklāt enerģijas plūsmas no Somijas pieauga par 9 %, un nedēļas nogalē pēc neplānotā atslēguma darbā atgriezās elektropārvades savienojums NordBalt (Zviedrijas SE4 apgabals – Lietuva).

>

 Nord Pool reģionā elektroenerģijas patēriņš bija 6 708 GWh, un izstrādes apjomi – 7 409 GWh.

Kopējais elektroenerģijas patēriņš Baltijas valstīs pieauga par 3 % un bija 460 GWh. Latvijā patērētās elektroenerģijas apjoms pieauga par 1 % un bija 112 GWh. Tikmēr Igaunijā patēriņš bija par 6 % lielāks nekā nedēļu iepriekš, un tika patērētas 135 GWh. Lietuvā elektroenerģijas patēriņš bija 213 GWh, kas pieauga par 1 %, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu.

Aizvadītajā nedēļā elektroenerģijas izstrāde Baltijā bija bez izmaiņām, un kopā tika saražotas 259 GWh. Latvijā elektroenerģijas izstrādes apjoms pieauga par 2 % līdz 63 GWh. Tajā pašā laikā Igaunijā elektroenerģijas izstrāde bija par 4 % mazāka nekā nedēļu iepriekš, un bija 77 GWh. Tikmēr Lietuvā ražošanas apjoms pieauga par 2 % līdz 119 GWh elektroenerģijas.

Aizvadītajā nedēļā izstrādes apjoms pret patēriņu Latvijā bija 56 %, Igaunijā – 57 %, bet Lietuvā – 56 %. Baltijas valstīs tika saražoti 56 % no reģionā patērētās elektroenerģijas apjoma.