Sekmīgi aizritējis nārsts Daugavā


2024.gada pavasarī laika apstākļi bijuši labvēlīgi un nārsts Daugavā izvietotajās zivju nārsta mākslīgajās ligzdās ir bijis sekmīgs. Tādēļ jau šajā nedēļā ligzdas no upes tiks izņemtas utilizēšanai. Nārsta ligzdās novēroti asaru, raudu un brekšu ikri.

2024.gadā Daugavā trīs vietās Ikšķilē, Kaibalā un Klintainē ielika 450 zivju nārsta mākslīgās nārsta ligzdas, ko aprīlī izveidoja AS "Latvenergo" darbinieki meža izcirtumā no egļu zariem.

Katru gadu Daugavā kopā tiek ievietotas aptuveni 400 nārsta ligzdas, kas palīdz iznārstot zivīm mainīga ūdens līmeņa vidē, tādējādi paplašinot nārsta zonu ūdenskrātuvēs. Maijā nārsta laikā biedrības "Mēs zivīm" pārstāvji ligzdas regulāri apsekoja un tās attīrīja no nogulumiem un apauguma, kas var traucēt ikriem pie tām pielipt, kā arī veicina ikru mirstību inkubācijas laikā.

Ivars Dubra, biedrības "Mēs zivīm" vadītājs: "Šogad esam ļoti veiksmīgi izvēlējušies laiku, kad ielikt Daugavā nārsta ligzdas, jo pavisam drīz iestājās silts laiks un sākās aktīvs nārsts. Uz egļu zariem esošo ikru attīstība līdz mazam kāpuram ir aptuveni viens mēnesis. Jau, esot kāpura stadijā, ligzdas kalpo par mājvietu un slēptuvi mazajām zivtiņām. Nārsts šogad ir bijis ļoti sekmīgs."

Matīss Žagars, zivju ekologs: "Pavasaris pakāpeniski pāriet vasarā, un parādās vairāk veģetācijas, viss nomierinās, un zivis kļūst rimtākas. Tādēļ varam vairāk domāt par dabas resursu ilgtspēju un to apsaimniekošanu savā ikdienā. Ja mums ir neskarta daba, tad viss ir ritmā."

Sadarbībā ar dabas pētniekiem vairākos video sižetos ir iespēja uzzināt par zemūdens pasauli un arī putniem, kā tie dabā sadzīvo un kādā veidā cilvēks ar savu rīcību ir ietekmējis dažādu sugu savstarpējo mijiedarbību.

Zinātnieku video var noskatīties AS "Latvenergo" tīmekļa vietnē šeit un sociālo tīklu kontos.


3.nedēļas videoapskats2.nedēļas videoapskats | 1.nedēļas videoapskats


AS "Latvenergo" vides projektu zivju nārsta mākslīgo ligzdu izvietošana Daugavā īsteno 14 gadu sadarbībā ar biedrību "Mēs zivīm". Projekta mērķis ir veicināt zivju dabiskā nārsta iespējas, parādīt, ka ilgtspējīga enerģijas ražošana var līdzāspastāvēt ar bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu. 2024.gadā AS "Latvenergo" nodrošināja zemūdens tiešraides translēšanu no nārsta ligzdām.

Ivita Bidere
AS “Latvenergo”
Preses sekretāre
Tālr.: 67728809; 29279158
ivita.bidere@latvenergo.lv