Korporatīvā sociālā atbildība
Korporatīvā sociālā atbildība (KSA) ir komersantu brīvprātīgas aktivitātes sabiedrības labklājības un apkārtējās vides uzlabošanai sadarbībā ar ieinteresētajām pusēm. Lai atbalstītu korporatīvās sociālās atbildības labo praksi, koncerns savas KSA aktivitātes īsteno vairākos virzienos un veidos atbilstoši KSA politikā noteiktiem principiem un kritērijiem (skatīt KSA infografiku).
KSA īstenošanu koordinē AS "Latvenergo" Starptautisko attiecību un sociālās atbildības daļa, e-pasts: ksa@latvenergo.lv.
Korporatīvās sociālās atbildības dokumenti
Latvenergo koncerns izpilda ne tikai tiesību aktos noteikto, bet arī uzņemas brīvprātīgu atbildību par savu ietekmi uz sabiedrību, vidi un tautsaimniecību, tādējādi sniedzot ieguldījumu koncerna ilgtspējīgā attīstībā. Latvenergo koncerna Korporatīvās sociālās atbildības politika raksturo koncerna atbildīgas uzņēmējdarbības pamatprincipus.
Ziedošana ir viens no AS "Latvenergo" korporatīvās sociālās atbildības veidiem. AS "Latvenergo" ziedošanas stratēģija izstrādāta, lai izveidotu tiesību aktiem, vadlīnijām, koncerna stratēģijai, AS "Latvenergo" politikām, vērtībām un ieinteresēto pušu viedoklim atbilstošas darbības pamatnostādnes ziedošanas jomā.
Latvenergo koncerns ikgadēji īsteno dažāda mēroga reklāmas projektus produktu un pakalpojumu popularizēšanai un korporatīvā tēla veicināšanai. Attīstot koncerna produktu un pakalpojumu piedāvājumu un darbības mērogu, arvien aktuālāks kļūst jautājums par nosacījumiem zīmolu kopējam un individuālam lietojumam reklāmas projektos. Tāpēc koncerns ir izstrādājis vadlīnijas, kas nosaka kritērijus Latvenergo un Elektrum zīmolu lietojumam reklāmas projektos.
Sadarbība ar ieinteresētajām pusēm
Latvenergo koncerns ir lielākais energoapgādes pakalpojumu sniedzējs Baltijas valstīs. Sabiedrībai un tautsaimniecības attīstībai nozīmīgu pakalpojumu klāsts un darbības mērogs apliecina Latvenergo koncerna un ieinteresēto pušu savstarpējo ietekmi un ar to saistīto atbildību. Koncerns visā energoapgādes procesā noskaidro un atbildīgi risina ieinteresēto pušu vajadzības, apzinoties koncerna darbības sociālo, vides un ekonomisko ietekmi.
Iekšēju un ārēju diskusiju, konsultāciju un semināru rezultātā Latvenergo koncerns ir identificējis ieinteresētās puses, kas ir sagrupētas shematiskā ieinteresēto pušu attēlojumā. Ieinteresētās puses ir izvērtētas pēc to ietekmes uz koncerna darbību un Latvenergo koncerna ietekmes uz tām. Izvērtējums veikts ekonomiskajā, sociālajā un vides jomā. Identifikācija un grupēšana veikta, ņemot vērā GRI G4 vadlīnijas un rekomendējošo AA 1000 Sadarbības ar ieinteresētajām pusēm (SES) standartu – labās prakses paraugu kvalitatīvai ieinteresēto pušu iesaistei gan stratēģiskā, gan darbības līmenī.
Latvenergo koncerna sadarbība ar ieinteresētajām pusēm noris dažādos sadarbības līmeņos:
- konsultācijas – aktuālu jautājumu noskaidrošana;
- sarunas – kolektīva apspriešanās;
- iesaiste – viedokļu apmaiņa bez kopēja lēmuma pieņemšanas un darbības;
- partnerība – kopēja lēmuma pieņemšana un darbība.
KORPORATĪVĀS SOCIĀLĀS ATBILDĪBAS virzieni
Sabiedrības izglītošana elektrodrošībā ir viena no koncerna kapitālsabiedrības AS „Sadales tīkls” korporatīvās sociālās atbildības prioritātēm. Sadarbībā ar izglītības institūcijām un ekspertiem katru gadu tiek īstenoti bērnu un jauniešu elektrodrošībai veltīti projekti, īpaši pievēršot uzmanību katrai vecuma grupai atbilstošajam zināšanu līmenim. AS „Sadales tīkls” veic arī saimniecisko, mežistrādes un lauksaimniecības darbu veicēju izglītošanu, atgādinot un aicinot tos rūpēties par savu un apkārtējo drošību un ievērot elektrodrošības noteikumus, strādājot elektrolīniju tuvumā.
Papildu informācija par elektrodrošību pieejama AS „Sadales tīkls” interneta vietnē.
Apliecinot ieinteresētību kvalificētu absolventu sagatavošanā un izprotot lietišķo pētījumu nozīmi enerģētikas attīstības un inovāciju vides veicināšanā, Latvenergo koncerns sadarbībā ar Latvijas augstskolām un Latvijas Zinātņu akadēmiju regulāri iesaistās izglītības un zinātnes kvalitātes veicināšanas projektos.
Veicinot zinātnes un izglītības attīstību enerģētikā, tiek īstenoti šādi uzdevumi:
- veicināt jauniešu interesi par eksaktajiem mācību priekšmetiem un inženiertehniskajām profesijām;
- atbalstīt jauniešu izcilību eksakto zinātņu jomā;
- papildināt mācību bāzi skolotājiem;
- atbalstīt enerģētikas nozares pētnieku un mācībspēku zinātnisko darbību;
- izglītot energoefektivitātē.
Fizikas portāls FIZMIX
www.fizmix.lv ir pirmais pamatskolas vecāko klašu un vidusskolas auditorijai paredzētais portāls Latvijā, kura primārais mērķis ir ieinteresēt un aizraut tā apmeklētājus ar fiziku. FIZMIX piedāvātais saturs atšķiras no līdz šim Latvijā esošajiem mācību portāliem, piedāvājot interaktīvus risinājumus un video eksperimentus, ko var iesūtīt arī lasītāji. Portālu ir izstrādājusi AS „Latvenergo” sadarbībā ar izglītības iestāžu mācībspēkiem, fizikas praktiķiem un studentiem.
Fizmix Eksperiments
Latvenergo koncerns skolēnu erudīcijas konkursu 8. un 9. klašu skolēniem ”FIZMIX Eksperiments” rīko jau 24 gadus pēc kārtas. Konkursa mērķis - veicināt jauniešos interesi par eksaktajām zinātnēm, saistošā veidā parādīt, kā teorētiskās zināšanas izmantot praksē, ieinteresēt nākotnē izvēlēties inženiertehniskās profesijas un popularizēt enerģētikas nozari.
Uzzini vairāk
https://www.fizmix.lv/eksperiments/ mājaslapā.
Izglītošana energoefektivitātē
Elektrum Energoefektivitātes centrs jau 20 gadus dažādām sabiedrības grupām bez maksas nodrošina izglītošanu energoefektivitātē – lekcijas, seminārus, ekskursijas, kā arī konsultācijas par enerģijas efektīvu izmantošanu sadzīvē un uzņēmējdarbībā, jaunākajām elektroierīcēm, to izvēles kritērijiem un energoefektīvu lietošanu.
Papildu informācija pieejama Elektrum portālā
Elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošana un sadales pakalpojuma sniegšana ir saistīta ar darbībām, kas atstāj ietekmi uz vidi. Latvenergo koncerns, kuram ir būtiski, kādu apkārtējo vidi atstāsim mūsu nākamajām paaudzēm, nepārtraukti uzlabo vides sniegumu, novēršot vai samazinot ietekmi uz vidi, racionāli izmantojot dabas resursus un efektīvi ekspluatējot tehnoloģiskās iekārtas visās Latvenergo koncerna darbības jomās.
Detalizētu informāciju par Vides aizsardzību koncernā variet uzzināt šeit.
Enerģētikas muzejs veicina sabiedrības zinātību par Latvijas enerģētikas nozari un Latvenergo koncernu, kā arī sekmē jauniešu interesi par eksaktajiem mācību priekšmetiem un inženiertehniskajām profesijām. Muzejs atbilstoši starptautisku energoapgādes uzņēmumu korporatīvās sociālās atbildības labai praksei dokumentē, popularizē un nākamībai saglabā Latvijā un starptautiski atzītu enerģētikas mantojumu.
Enerģētikas muzejam ir Valsts akreditēta muzeja statuss, kas apliecina tā atbilstību Latvijas muzeju nozari regulējošiem tiesību aktiem un spēju nodrošināt enerģētikas mantojuma ilgtspējīgu saglabāšanu.
Vairāk informācijas par Enerģētikas muzeju un tā piedāvājumu skatīt
šeit.