Nedēļas cenas komentārs

Par galvenajiem nedēļas notikumiem un faktoriem enerģētikā Eiropā un pasaulē, kas ietekmē elektrības cenu arī pie mums - hidrorezervuāru piepildījums, dabasgāzes cena, CO2 emisiju cena, ogļu cena u.c. ik nedēļu uzzini komentārā. Šajā nedēļā to sniedz Rodika Prohorova, AS "Latvenergo" Portfeļa vadības daļas vadītāja.

Video apskatu arhīvs skatāms šeit.





Piedāvājam ērti un uzskatāmi kartē, grafikos un tabulās apskatīt aktuālos datus par iknedēļas elektroenerģijas cenu, patēriņu un izstrādi Nordpool Skandināvijas un Baltijas valstu apgabalā, kā arī šo rādītāju izmaiņas attiecībā pret iepriekšējo nedēļu.


Atgādinām elektroenerģijas lietotājiem, ka cenu svārstības Nord Pool tiešā veidā ietekmē tikai tos klientus, kuri ar savu elektrības tirgotāju noslēguši mainīgās cenas līgumu, balstoties uz elektroenerģijas cenu biržā.

Elektroenerģijas tirgus mēneša apskats

JŪNIJS
Elektroenerģijas cenas Baltijā krītas, augstāka atjaunīgās enerģijas izstrāde




Baltijas valstīs elektroenerģijas cenas turpināja kristies. Latvijā elektroenerģijas cena kritās par 37% līdz 43,01 EUR/MWh, Lietuvā par 36% līdz 43,01 EUR/MWh, bet Igaunijā par 39% līdz 41,35 EUR/MWh. Ikstundu cenas Baltijā svārstījās no -23,58 EUR/MWh līdz 299,90 EUR/MWh. Tikmēr Nord Pool sistēmas cena aizvadītajā mēnesī bija 19,28 EUR/MWh, kas ir samazinājums par 32%.

Elektroenerģijas cenu Baltijas valstīs galvenokārt ietekmēja augstāka ražošana vēja stacijās, kas kāpa par 45%, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, kā arī lielāka izstrāde hidroelektrostacijās. Kopējā ražošana hidroelektrostacijās jūnijā auga par 40% pret maiju. Mēneša griezumā par 15% samazinājās elektroenerģijas plūsmas uz Baltijas valstīm. Somijas-Igaunijas starpvalstu savienojums Estlink 2 atsāka darbu 20.jūnijā, kā rezultātā palielinājās plūsma no Somijas – par 15% vairāk pret iepriekšējo mēnesi. Tikmēr Ziemeļvalstu reģionā izstrāde vēja stacijās samazinājās par 13% pret iepriekšējo mēnesi, bet ražošana saules stacijās samazinājās par 4%. Atomelektrostaciju pieejamā ražošanas jauda ikgadējo apkopes darbu dēļ saglabājās 68% līmenī.

Elektroenerģijas vairumtirdzniecības cenas 2025.gada jūnijā Nord Pool tirdzniecības apgabalos

avots: Nord Pool

Mēneša vidējās elektroenerģijas tirgus cenas Nord Pool tirdzniecības apgabalos un Eiropās valstīs

avots: Nord Pool 

Jūnijā Baltijas valstu kopējais elektroenerģijas patēriņš samazinājās par 7%, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, un bija 1 901 GWh, kas ir par 1% vairāk nekā šajā periodā 2024.gadā. Latvijā patērētās elektroenerģijas apjoms samazinājās par 8% pret maiju līdz 471 GWh. Lietuvā tika patērēts par 7% mazāk elektroenerģijas nekā iepriekšējā mēnesī – 858 GWh. Igaunijā patēriņš samazinājās par 5% un bija 571 GWh.

Tikmēr elektroenerģijas ražošana Baltijā gandrīz nemainījās, salīdzinot ar maiju, tomēr bija par trešdaļu augstāka nekā 2024.gada jūnijā, veidojot 1 654 GWh. Latvijā tika saražots par 26% vairāk nekā iepriekšējā mēnesī – 439 GWh. Lietuvā tika saražotas 826 GWh elektroenerģijas, kas bija par 6% mazāk nekā maijā. Igaunijā elektroenerģijas ģenerācija kritās par 7% līdz 389 GWh.


Elektroenerģijas bilance Baltijā

avots: PSO

Baltijas elektroenerģijas ģenerācijas un patēriņa attiecība jūnijā bija 87%. Latvijā šis īpatsvars bija 93%, Lietuvā 96%, bet Igaunijā – 68%.

Ūdens pietece Daugavā aizvadītajā mēnesī bija vidēji 822 m3/s, kas ir vairāk nekā divas reizes augstāka par ilggadēji vidējo pieteces līmeni. Pieteces pieaugumu ietekmēja nokrišņu daudzums, kas pēc LVĢMC datiem bija 30% virs mēneša normas.


Ūdens pietece Daugavā, vidēji mēnesī m3/s

avots: LVĢMC

Ražošana Latvenergo stacijās aizvadītajā mēnesī pieauga, un kopā tika saražotas 353 GWh elektroenerģijas. Lielāka ūdens pietece Daugavā veicināja hidroelektrostaciju ģenerācijas pieaugumu par 43% pret maiju līdz 348 GWh. Tikmēr ražošana termoelektrostacijās bija 6 GWh.


Latvenergo Daugavas HES un TEC saražotais elektroenerģijas apjoms

Lielāka nokrišņu daudzuma prognozes ietekmēja jūnija vidējās nākamā mēneša sistēmas nākotnes (Nordic Futures) cenu – tā samazinājās par 13%, sasniedzot 22,07 EUR/MWh. Savukārt nākamā gada kontrakta cena pakāpās par 2,76% un bija 38,68 EUR/MWh.

Ziemeļvalstu hidrobilances rādītājs vidēji pieauga līdz 4,7 TWh. Hidrorezervuāru aizpildījums pieauga līdz 64% jeb 2 procentpunktus virs normas.

Dabasgāzes nākamā mēneša kontrakta (Dutch TTF front-month index) vidējā cena aizvadītajā mēnesī bija 36,70 EUR/MWh. Mēneša vidū gāzes cena svārstījās Izraēlas-Irānas kara ietekmē, kas norisinājās no 13. līdz 24.jūnijam. Lai arī cena brīžiem pārsniedza 42 EUR/MWh, līdz ar 23.jūnija paziņojumu par uguns pārtraukšanu pazuda arī iecenotais risks, ka varētu tikt traucētas naftas un gāzes piegādes, un cena atgriezās 35 EUR/MWh līmenī. 2024.gadā apmēram 20% sašķidrinātās dabasgāzes tirdzniecības apjoma tika pārvadāta caur Hormuza jūras šaurumu, kas atrodas starp AAE un Irānu, un traucējumi kuģu satiksmē caur šo šaurumu ietekmētu arī dabasgāzes cenu Eiropā.

Eiropas Savienības dabasgāzes krātuvju aizpildījuma līmenis jūnijā pieauga no 48% līdz 59 %. Pēc ziemas sezonas dabasgāzes krājumi ES aug līdzīgā tempā kā 2023. un 2024.gadā, lai arī līmenis ziemas beigās bija zemāks nekā 2023. un 2024.gadā.

ES gāzes krātuvju aizpildījuma līmenis martā un jūnijā, procenti no kopējās ietilpības

avots: GIE

Jēlnaftas nākotnes kontrakta (Front Month Brent crude oil) mēneša vidējā cena kāpa par 9% un bija 69,71 USD/bbl. Arī jēlnaftas cenas ietekmēja notikumi Tuvajos Austrumos, 19.jūnijā cenai sasniedzot 78,85 USD/bbl. Tomēr jau 23.jūnijā tā ievērojami nokritās un jau 24.jūnijā atgriezās zem 70 USD/bbl atzīmes. Turpmākās cenas tendences noteiks tirdzniecības pārrunu virzība, jēlnaftas piedāvājums (t. sk. OPEC+) un ekonomikas izaugsmes ātrums Ķīnā un citos nozīmīgākajos tirgos. Pēdējos mēnešos vērojamais ASV dolāra vērtības kritums nodrošina papildus atbalstu naftas cenām.

Ogļu nākamā mēneša kontrakta (Front Month API2 Coal) vidējā cena jūnijā pieauga par 6% līdz 103,35 USD/t. Lai arī kopumā cena sekoja tendencēm energoresursu tirgū, pieaugums izrādījās noturīgāks. Turklāt parādījās bažas par atsevišķu Eiropas atomelektrostaciju nepieejamību vasaras mēnešos.

Tajā pašā laikā cenu svārstīgumu emisijas kvotu tirgū noteica ģeopolitiskā situācija, tomēr augstāka AER izstrāde ierobežoja pieprasījumu.

Energoproduktu cenas

avots: ICE

Elektrum piedāvājums

Izvēlies un atrodi sev piemērotāko elektroenerģijas produktu atkarībā no sava elektrības patēriņa. Elektrības produktu klāstu veidojām tā, lai jūs varat izvēlēties savam ikmēneša patēriņam atbilstošāko un izdevīgāko. Jūsu ērtībai piedāvājam arī dažādus norēķinu veidus. Noslēgt līgumu par kādu no Elektrum produktiem ir vienkārši un ātri.

Turklāt visus jautājumus par elektrību, dabasgāzi un citiem piedāvātajiem pakalpojumiem varēsiet atrisināt ātri un ērti pašapkalpošanās portālā elektrum.lv vai pie mūsu zinošajiem un atsaucīgajiem Klientu servisa speciālistiem.

Lai enerģijas risinājumi mājās nesagādā rūpes jums, ļaujiet par tiem parūpēties mums!