Nedēļas cenas komentārs

Par galvenajiem nedēļas notikumiem un faktoriem enerģētikā Eiropā un pasaulē, kas ietekmē elektrības cenu arī pie mums -  hidrorezervuāru piepildījums, dabasgāzes cena, CO2 emisiju cena, ogļu cena u.c.  ik nedēļu Gunta Lūša, AS "Latvenergo"Enerģijas vairumtirdzniecības direktora video apskatā.

Video apskatu arhīvs skatāms šeit.





Piedāvājam ērti un uzskatāmi kartē, grafikos un tabulās apskatīt aktuālos datus par iknedēļas elektroenerģijas cenu, patēriņu un izstrādi Nordpool Skandināvijas un Baltijas valstu apgabalā, kā arī šo rādītāju izmaiņas attiecībā pret iepriekšējo nedēļu.


Atgādinām elektroenerģijas lietotājiem, ka cenu svārstības Nord Pool tiešā veidā ietekmē tikai tos klientus, kuri ar savu elektrības tirgotāju noslēguši mainīgās cenas līgumu, balstoties uz elektroenerģijas cenu biržā.

Elektroenerģijas tirgus mēneša apskats

MARTS
Latvijā izstrāde turpina pārsniegt patēriņu

Karīna Viskuba,
AS "Latvenergo" Tirdzniecības daļa, tirdzniecības analītiķe

Aizvadītajā mēnesī Nord Pool biržā bija vērojamas gan augšupvērstas, gan lejupvērstas cenu izmaiņas. Martā Nord Pool sistēmas cena pieauga par 11 % un bija 56,39 EUR/MWh. Tikmēr elektroenerģijas cenas Baltijas valstīs saglabāja samazinājuma tendenci. Latvijā un Lietuvā elektroenerģijas cena noslīdēja par 9 % salīdzinājumā ar febrāri un vienoti bija 68,21 EUR/MWh. Igaunijā martā elektroenerģijas cena bija 68,26 EUR/MWh, kas saruka par 10 %, salīdzinot ar februāri. Martā ikstundu cenas Baltijā svārstījās no 0,56 EUR/MWh līdz 483,03 EUR/MWh.

Nord Pool sistēmas cenas pieaugumu martā veicināja Ziemeļvalstu vēja staciju izstrādes kritums par 24 %, salīdzinot ar februāra datiem. To pastiprināja arī par 14 % zemāka atomelektrostaciju pieejamība Ziemeļvalstīs, norisinoties atomelektrostaciju ikgadējai apkopes darbu sezonai. Turklāt hidrorezervuāru aizpildījuma līmenis martā saglabājās par 8 % zem normas. Tikmēr laikapstākļi, kas bija siltāki par normu, ietekmēja elektroenerģijas patēriņa lejupslīdi par 5% pret februāri un par 3 %, salīdzinot ar šo periodu pērn. 

Arī Baltijas reģionā martā bija vērojams elektroenerģijas patēriņa samazinājums par 3 %, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, un tas bija arī par 4 % mazāk nekā 2023. gada martā. Vēja izstrāde turpināja iepriekšējā mēneša samazinājuma tendenci, tomēr martā tas veidoja vien 5 %, atskatoties uz februāra datiem. Tikmēr saražotās elektroenerģijas daudzums hidroelektrostacijās kāpa par 69 %, turklāt izstrāde Baltijas saules stacijās kāpa gandrīz piecas reizes. Tajā pašā laikā enerģijas plūsmas uz Baltiju martā saruka par 24 %, salīdzinot ar februāri. To ietekmēja gan par 12 % lielāka nekā februārī Baltijas ģenerācijas un patēriņa attiecība, kas martā veidoja 83 %, gan starpvalstu savienojumu ierobežojumi. Somijas-Igaunijas starpsavienojuma EstLink 2 remontdarbi turpināsies līdz šī gada 31. augustam, kas būtiski ierobežo elektroenerģijas importa un eksporta iespējas starp Ziemeļu un Baltijas valstīm. Turklāt marta nogalē enerģijas plūsmas starp Poliju un Lietuvu ierobežoja plānotais LitPol atslēgums.

Elektroenerģijas vairumtirdzniecības cenas 2024.gada martā Nord Pool tirdzniecības apgabalos


avots: Nord Pool

Elektroenerģijas tirgus cenas Nord Pool tirdzniecības apgabalos un Eiropās valstīs

avots: Nord Pool 

Martā elektroenerģijas nākotnes kontraktiem bija vērojama mērena augšupvērsta izmaiņa. To ietekmēja Ziemeļvalstu hidrobilances rādītāja pasliktināšanās par 3,9 TWh, salīdzinot ar februāri, un martā tā vidēji bija – 4,2 TWh zem normas. Energoproduktu tirgos cenas bija svārstīgas, tomēr kopumā vērojama pieauguma tendence.  

Nākamā mēneša sistēmas kontrakts (Nordic Futures) martā pieauga par 5 % līdz vidēji 48,19 EUR/MWh, mēnesi noslēdzot ar 46,06 EUR/MWh. Līdzīga izmaiņa bija arī sistēmas nākamā ceturkšņa kontraktam, kura cena – 36,89 EUR/MWh – pieauga par gandrīz 5 %, salīdzinot ar februāri. Marta beigās kontrakts noslēdzās ar 34,80 EUR/MWh. Mērenāka izmaiņa bija nākamā gada sistēmas kontrakta vidējai cenai, kas pieauga vien par 2 % līdz 39,29 EUR/MWh, un marta nogalē kontrakta cena bija 39,50 EUR/MWh.

Elektroenerģijas patēriņš Baltijā martā bija par 3 % mazāks nekā februārī, kā arī samazinājās par 4 % pret iepriekšējā gada marta datiem, un bija 2 283 GW. Pēc LVĢMC datiem martā vidējā gaisa temperatūra Latvijā bija +3,4 °C, kas ir 3,2 °C  virs mēneša normas, un tika sasniegti 53 diennakts maksimālās gaisa temperatūras rekordi. Tas veicināja elektroenerģijas pieprasījuma samazinājumu par 6 %, salīdzinot gan ar februāri, gan ar šo periodu pērn, kopā aizvadītajā mēnesī patērējot 551 GWh elektroenerģijas. Līdzīga tendence bija arī  Igaunijā, kur tika patērētas 718 GWh, kas ir 4 % samazinājums pret februāri, un ir par 5 % mazāk nekā pērn. Lietuvā izmaiņas bija mazāk izteiktas – elektroenerģijas patēriņa apjoms veidoja 1 015 GWh, kas ir par 1 % mazāk nekā aizvadītajā mēnesī un 2023. gada martā.

Tikmēr elektroenerģijas izstrādei Baltijā bija vērojama pieauguma tendence. Martā Baltijā kopā tika saražotas 1 897 GWh elektroenerģijas, kas ir par 12 % vairāk nekā februārī un par 10 % vairāk nekā 2023. gada martā. Latvijā elektroenerģijas izstrāde kāpa par 2 1%, salīdzinot ar februāri, un sasniedza 905 GWh. Igaunijā tika saražotas 379 GWh elektroenerģijas, kas ir pieaugums vien par 1 %, salīdzinot ar aizvadīto mēnesi. Lietuvā izstrāde pieauga par 8 %  līdz 613 GWh elektroenerģijas.

Elektroenerģijas bilance Baltijā

avots: PSO


Aizvadītajā mēnesī Baltijas elektroenerģijas patēriņa un ģenerācijas īpatsvars bija 83 %. Arī martā Latvijā šī attiecība saglabāja līderpozīciju – 164 %, Igaunijā tā bija 53 %, savukārt Lietuvā īpatsvars veidoja 60 %

Martā, norisinoties aktīvai sniega un ledus kušanai, vidējā pietece Daugavā kāpa par 79 %, salīdzinājumā ar februāri, līdz 1 653 m3/s. Pietece jau otro mēnesi pēc kārtas pārsniedza daudzgadu vidējo līmeni par 97 % un bija piektā lielākā marta pietece kopš 1988. gada.

Ūdens pietece Daugavā, vidēji mēnesī m3/s

avots: LVĢMC

Daugavas pieteces pieaugums stimulēja Latvenergo hidroelektrostaciju izstrādes kāpumu par 82 % pret iepriekšējā mēneša datiem, martā saražojot 682 GWh. Tikmēr Latvenergo termoelektrostacijās tika saražotas 158 GWh elektroenerģijas, kas ir par 49 % mazāk nekā februārī.

Daugavas HES un Latvenergo TEC saražotais elektroenerģijas apjoms

Jēlnaftas nākotnes kontrakta (Brent Crude) cena martā turpināja iepriekšējo mēnešu tendenci, pieaugot par gandrīz 5 %, un vidēji bija 84,67 USD/bbl. Marta nogalē kontrakts noslēdzās ar 87,48 USD/bbl, sasniedzot augstāko cenu kopš Iepriekšējā gada oktobra.

Martā uzmanības centrā bija ģeopolitiskie riski, kas raisa bažas par naftas piedāvājumu. Tie ir saistīti ar Krievijas- Ukrainas karu un konfliktu Tuvajos Austrumos. Lai arī palielinājusies diplomātiskā aktivitāte, situācija Tuvajos Austrumos saglabājas saspīlēta. Tajā pašā laikā, kā liecina Reuters aprēķini, marta beigās aptuveni 14 % no Krievijas kopējās naftas pārstrādes rūpnīcu jaudām bija slēgtas Ukrainas dronu uzbrukumu dēļ. Jēlnaftas cenas pieaugumu veicināja arī OPEC+ lēmums nemainīt naftas ieguves politiku un pieprasīt, lai valstis stingrāk ievērotu ražošanas samazināšanas nosacījumus. Martā ASV komerciālo jēlnaftas krājumu līmenis samazinājās, un mēneša nogalē bija par 2 % zemāks par piecu gadu vidējo rādītāju šajā periodā. Tikmēr ASV Federālo rezervju sistēma saglabāja bāzes procentu likmi bez izmaiņām, tādā veidā bremzējot ekonomikas attīstību.

Martā dabasgāzes nākamā mēneša kontrakta (Dutch TTF) cena svārstoties pieauga  par 2 % salīdzinājumā ar februāri līdz vidēji 26,73 EUR/MWh, mēnesi noslēdzot ar 27,69 EUR/MWh.

Aizvadītajā mēnesī laikapstākļi Eiropā bija labvēlīgi, kas mazināja dabasgāzes pieprasījumu. Eiropas dabasgāzes krātuvju aizpildījuma līmenis marta beigās bija 58 % jeb par 2 procentpunktiem vairāk nekā šajā periodā pērn, un tas ir augstākais līmenis šajā gadalaikā kopš datu uzskaites sākuma 2011. gadā. Lai arī martā novēroti daži neplānoti atslēgumi Norvēģijas gāzes laukos un pārstrādes rūpnīcās, kopumā piegādes no Norvēģijas saglabājas pietiekami augstā līmenī. Tikmēr kontrakta cenu uzturēja lielāka pirkšanas interese no Āzijas un ģeopolitiskie riski. Turklāt sašķidrinātās dabasgāzes (SDG) piegādes uz Eiropu un Turciju martā samazinājās par aptuveni 11 %, salīdzinot ar februāri, mēneša nogalē sasniedzot zemāko rādītāju 2,5 gadu laikā.

Elektrum piedāvājums

Izvēlies un atrodi sev piemērotāko elektroenerģijas produktu atkarībā no sava elektrības patēriņa. Elektrības produktu klāstu veidojām tā, lai jūs varat izvēlēties savam ikmēneša patēriņam atbilstošāko un izdevīgāko. Jūsu ērtībai piedāvājam arī dažādus norēķinu veidus. Noslēgt līgumu par kādu no Elektrum produktiem ir vienkārši un ātri.

Turklāt visus jautājumus par elektrību, dabasgāzi un citiem piedāvātajiem pakalpojumiem varēsiet atrisināt ātri un ērti pašapkalpošanās portālā elektrum.lv vai pie mūsu zinošajiem un atsaucīgajiem Klientu servisa speciālistiem.

Lai enerģijas risinājumi mājās nesagādā rūpes jums, ļaujiet par tiem parūpēties mums!